Aktualności

Białowieskie żubry pojadą do Czech

Oliwia Janik|03.11.2017

W lipcu bieżącego roku zrealizowano transport pięciu żubrów do miejscowości Židlov. Już wkrótce do Czech wyruszą kolejne osobniki. Tym razem celem ich podróży będzie rezerwat Milovice Česká krajina. Podobnie jak w przypadku zagrody w Židlov, teren Milovic to były poligon wojskowy. Takie opuszczone poligony okazują się idealnymi lokalizacjami do wprowadzania tego gatunku ze względu na fakt, że behawior zwierząt nie jest zaburzony nadmierną ingerencją człowieka.

Milovickie stado zostanie powiększone o pięć samic, które będą przewiezione z Białowieskiego Parku Narodowego. Najstarszą jest dwuletnia Ponorka, a pozostałe samice – Potanka, Poderka, Polimarka i Potera – urodziły się w zeszłym roku. Wszystkie żubry zostały starannie wyselekcjonowane pod kątem genetycznym, co pozwoli na wymieszanie puli genowej i dzięki temu wzmocnienie czeskiej populacji żubrów.

Pobrano już próby do rutynowych badań na obecność chorób zakaźnych, które wykonują pracownicy laboratorium referencyjnego w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.

Kierunek podróży nie jest przypadkowy – w grudniu 2015 roku Stowarzyszenie Miłośników Żubrów nadzorowało przewóz do Milovic dwóch żubrzyc z zagrody pokazowej w Kiermusach, jednej z Niepołomic i czterech z Pszczyny. Pisaliśmy o tym tutaj.

Zdjęcie: Česká krajina

Oliwia Janik|16.10.2018

W Nadleśnictwie Lidzbark powstanie zagroda żubrów – pierwsze warsztaty za nami!

11 października 2018 w Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Konopatach w ramach projektu “Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” odbyły się warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami budowy zagrody dla zwierząt w tym rejonie. Część prelekcyjną rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów omawiając sytuację żubra w Polsce i Europie. Przybliżyła pokrótce biologię i historię żubra... Czytaj dalej
Oliwia Janik|25.09.2018

Warsztaty o żubrach w Nadleśnictwie Lidzbark

Serdecznie zapraszamy na warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark, które odbędą się 11 października w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Konopaty w Lubowidzu. Warsztaty będą świetną okazją do wysłuchania referatów Profesor Wandy Olech o biologii i historii żubra oraz wyborze Nadleśnictwa Lidzbark na miejsce budowy nowej zagrody pokazowej żubrów. Przedstawiciele Nadleśnictwa Lidzbark przedstawią planowany harmonogram... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności