Aktualności

Konkurs na pamiątkę z Gołuchowa

Oliwia Janik|03.04.2017

Żubry, fot. Danuta PiotrowskaOśrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie ogłasza konkurs na souvenir pod nazwą „Gołuchowski król lasów”, organizowany z okazji 40-lecia powstania Pokazowej Zagrody Zwierząt. Honorowym patronem konkursu jest Stowarzyszenie Miłośników Żubrów.

OKL chce w ten sposób przede wszystkim promować żubra, wciąż jeszcze będącego zagrożonym gatunkiem, i zwrócić uwagę na konieczność dalszej jego ochrony. Do zagrody w Gołuchowie pierwsze żubry przyjechały w 1977 roku. Dziś przebywa w niej, na obszarze 19,5 ha, 12 osobników. Rola tej hodowli w programie restytucji żubra jest bardzo istotna, ponieważ zapewnia m.in. utrzymanie rezerwy genetycznej gatunku, umożliwia prowadzenie badań naukowych oraz jest miejscem zajęć edukacyjnych prowadzonych przez Ośrodek. Wiele z urodzonych tu zwierząt zostało przewiezionych do innych hodowli w kraju i za granicą.

Konkurs rozpoczyna się teraz, w kwietniu, i kończy we wrześniu 2017 – a termin nadsyłania projektów upływa 30 czerwca. Nagrodzone prace zostaną wydane przez Ośrodek Kultury Leśnej.

Więcej o konkursie znajduje się w INFORMACJI przygotowanej przez OKL.

Z regulaminem można zapoznać się TUTAJ, a karta zgłoszeniowa jest dostępna TU.

Warto dodać, że właśnie w Gołuchowie odbędzie się we wrześniu międzynarodowa konferencja naukowa na temat ochrony żubrów i rozwoju ich populacji, organizowana co roku przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów.

Zdjęcia: Danuta Piotrowska

Oliwia Janik|16.10.2018

W Nadleśnictwie Lidzbark powstanie zagroda żubrów – pierwsze warsztaty za nami!

11 października 2018 w Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Konopatach w ramach projektu “Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” odbyły się warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami budowy zagrody dla zwierząt w tym rejonie. Część prelekcyjną rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów omawiając sytuację żubra w Polsce i Europie. Przybliżyła pokrótce biologię i historię żubra... Czytaj dalej
Oliwia Janik|25.09.2018

Warsztaty o żubrach w Nadleśnictwie Lidzbark

Serdecznie zapraszamy na warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark, które odbędą się 11 października w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Konopaty w Lubowidzu. Warsztaty będą świetną okazją do wysłuchania referatów Profesor Wandy Olech o biologii i historii żubra oraz wyborze Nadleśnictwa Lidzbark na miejsce budowy nowej zagrody pokazowej żubrów. Przedstawiciele Nadleśnictwa Lidzbark przedstawią planowany harmonogram... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności