Nowe stado opuściło bieszczadzką zagrodę

SMŻ-EBFS|05.04.2017

DSC_0139aW ostatnim dniu marca otwarto zagrodę adaptacyjną w Sokolikach, gdzie 10 żubrów przygotowywało się do zamieszkania na wolności, w Dolinie Górnego Sanu. Wydarzeniu nadano uroczysty charakter – przyjechali leśnicy i specjaliści zajmujący się żubrami, był także przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Datę upamiętnia tablica w kamieniu, a spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń hodowlanych.

Stworzenie od podstaw nowego stada jest działaniem bez precedensu i może dostarczyć fachowcom wielu cennych informacji. Nadleśnictwo Stuposiany, które całe przedsięwzięcie zorganizowało, śledzi poczynania dziesiątki żu20170331_170907abrów na bieżąco. Trzy z nich zaopatrzono w obroże z nadajnikami GPS, dzięki czemu wiadomo, gdzie się znajdują, jakimi szlakami i w jakich konfiguracjach wędrują. Już znacznie oddaliły się od ogrodzenia, ale pozostają jeszcze także pod obserwacją naziemną – i są dokarmiane. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że sobie poradzą – dotyczy to zwłaszcza siedmiu żubrów pochodzących z zagrody pokazowej w Mucznem, którym pobyt w zagrodzie adaptacyjnej był szczególnie potrzebny, bo 3 samice odłowione wcześniej z wolności na pewno nie będą miały kłopotu z powrotem w plener.

Wszyscy zaangażowani w projekt mają nadzieję, że grupa zasiedli obszar zajmowany kiedyś przez inne stado. Przed ponad trzema laty zginęło z powodu gruźlicy, ale po okresie niezbędnej kwarantanny naukowcy stwierdzili, że teren jest już bezpieczny i pora, by żubry znów się tam pojawiły.

Zdjęcia: Ewa Tkacz i Tomasz Różycki (Nadleśnictwo Stuposiany). Jak widać na jednej z fotografii, żubry nie będą jedynymi dużymi mieszkańcami tego regionu.

SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|07.03.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który opracuje wkład do materiałów edukacyjnych (rozdział dotyczący ryb)  przygotowywanych w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania-ofertowego_ekspert-ryby Ofertę należy złożyć do dnia... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności