Aktualności

Nowe stado opuściło bieszczadzką zagrodę

Oliwia Janik|05.04.2017

DSC_0139aW ostatnim dniu marca otwarto zagrodę adaptacyjną w Sokolikach, gdzie 10 żubrów przygotowywało się do zamieszkania na wolności, w Dolinie Górnego Sanu. Wydarzeniu nadano uroczysty charakter – przyjechali leśnicy i specjaliści zajmujący się żubrami, był także przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Datę upamiętnia tablica w kamieniu, a spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń hodowlanych.

Stworzenie od podstaw nowego stada jest działaniem bez precedensu i może dostarczyć fachowcom wielu cennych informacji. Nadleśnictwo Stuposiany, które całe przedsięwzięcie zorganizowało, śledzi poczynania dziesiątki żu20170331_170907abrów na bieżąco. Trzy z nich zaopatrzono w obroże z nadajnikami GPS, dzięki czemu wiadomo, gdzie się znajdują, jakimi szlakami i w jakich konfiguracjach wędrują. Już znacznie oddaliły się od ogrodzenia, ale pozostają jeszcze także pod obserwacją naziemną – i są dokarmiane. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że sobie poradzą – dotyczy to zwłaszcza siedmiu żubrów pochodzących z zagrody pokazowej w Mucznem, którym pobyt w zagrodzie adaptacyjnej był szczególnie potrzebny, bo 3 samice odłowione wcześniej z wolności na pewno nie będą miały kłopotu z powrotem w plener.

Wszyscy zaangażowani w projekt mają nadzieję, że grupa zasiedli obszar zajmowany kiedyś przez inne stado. Przed ponad trzema laty zginęło z powodu gruźlicy, ale po okresie niezbędnej kwarantanny naukowcy stwierdzili, że teren jest już bezpieczny i pora, by żubry znów się tam pojawiły.

Zdjęcia: Ewa Tkacz i Tomasz Różycki (Nadleśnictwo Stuposiany). Jak widać na jednej z fotografii, żubry nie będą jedynymi dużymi mieszkańcami tego regionu.

Oliwia Janik|16.10.2018

W Nadleśnictwie Lidzbark powstanie zagroda żubrów – pierwsze warsztaty za nami!

11 października 2018 w Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Konopatach w ramach projektu “Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” odbyły się warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami budowy zagrody dla zwierząt w tym rejonie. Część prelekcyjną rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów omawiając sytuację żubra w Polsce i Europie. Przybliżyła pokrótce biologię i historię żubra... Czytaj dalej
Oliwia Janik|25.09.2018

Warsztaty o żubrach w Nadleśnictwie Lidzbark

Serdecznie zapraszamy na warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark, które odbędą się 11 października w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Konopaty w Lubowidzu. Warsztaty będą świetną okazją do wysłuchania referatów Profesor Wandy Olech o biologii i historii żubra oraz wyborze Nadleśnictwa Lidzbark na miejsce budowy nowej zagrody pokazowej żubrów. Przedstawiciele Nadleśnictwa Lidzbark przedstawią planowany harmonogram... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności