Aktualności

Pierwsze żubry w Puszczy Augustowskiej

Oliwia Janik|07.02.2018

Od kilku lat trwały konsultacje i badania związane z utworzeniem stada żubrów w Puszczy Augustowskiej. Ich zwieńczeniem w zeszłym tygodniu było wypuszczenie pierwszych czterech żubrów do zagrody aklimatyzacyjnej.
Trzy młode krowy i jeden młody byk pozostaną w zagrodzie przez najbliższych kilka tygodni. Będzie to dobra okazja do przystosowania się do nowych warunków.
Wkrótce dołączą do nich kolejne osobniki, z którymi stworzą stado założycielskie subpopulacji augustowskiej. Wypuszczenie zwierząt na wolność nastąpi wiosną.
Docelowo Puszczę Augustowską ma zamieszkiwać stado liczące około 50 osobników.
Tworzenie małych populacji tego gatunku jest jednym z założeń projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, którego Stowarzyszenie Miłośników Żubrów jest partnerem. Działanie ma na celu rozmieszczenie żubrów w różnych kompleksach leśnych na terenie Polski, co zminimalizuje prawdopodobieństwo transmisji chorób pomiędzy populacjami i wpłynie korzystnie na dobrostan zwierząt.

Fot. Marek Węgrzynowicz, Nadleśnictwo Augustów

Oliwia Janik|16.10.2018

W Nadleśnictwie Lidzbark powstanie zagroda żubrów – pierwsze warsztaty za nami!

11 października 2018 w Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Konopatach w ramach projektu “Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” odbyły się warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami budowy zagrody dla zwierząt w tym rejonie. Część prelekcyjną rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów omawiając sytuację żubra w Polsce i Europie. Przybliżyła pokrótce biologię i historię żubra... Czytaj dalej
Oliwia Janik|25.09.2018

Warsztaty o żubrach w Nadleśnictwie Lidzbark

Serdecznie zapraszamy na warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark, które odbędą się 11 października w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Konopaty w Lubowidzu. Warsztaty będą świetną okazją do wysłuchania referatów Profesor Wandy Olech o biologii i historii żubra oraz wyborze Nadleśnictwa Lidzbark na miejsce budowy nowej zagrody pokazowej żubrów. Przedstawiciele Nadleśnictwa Lidzbark przedstawią planowany harmonogram... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności