Aktualności

Podskok zamieszkał w rezerwacie „Żubrowisko”

Oliwia Janik|10.05.2018

Przed kilkoma dniami ciężarówkę z napisem „Polskie lasy dla żubra” można było zobaczyć na krajowych drogach. Z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie wyjechał czteroletni samiec o imieniu Podskok. Miejscem docelowym podróży był rezerwat „Żubrowisko” w Pszczynie-Jankowicach.

Byk został sprowadzony do stada jako przyszły reproduktor w celu wzbogacenia puli genowej żubrów w rezerwacie. Jest to kluczowe działanie dla hodowli w zagrodach, w których ważne jest unikanie kojarzenia blisko spokrewnionych zwierząt. Ostatni reproduktor przyjechał do Pszczyny w 2000 roku. Był to samiec o imieniu Ramon z hodowli niemieckiej w Stendal.
Przywiezienie do ośrodka niespokrewnionego samca linii nizinnej, a co za tym idzie „odświeżenie krwi” stada w Pszczynie jest konieczne, aby nie dopuścić do kojarzenia brata z siostrą, czy ojca z córką. Warto wspomnieć, że wśród młodych zwierząt w rezerwacie aż 22 osobniki są potomstwem samca o imieniu Pludar.

Wybór nowego reproduktora nie był przypadkowy. Przeanalizowano rodowody żubrów z krajowych ośrodków pod kątem spokrewnienia i na tej podstawie wytypowano trzech potencjalnych kandydatów – dwa byki z Ośrodka Hodowli Żubrów w Niepołomicach (Pogrom IV lub Porter III) oraz właśnie Podskoka z OKL Gołuchów, który został ostatecznie wybrany.

Oliwia Janik|15.11.2018

17 żubrów dla Finca dla Serreta

Kolejny transport żubrów do Hiszpanii dotarł do celu! Połowa, Polmona, Pokerka, Polimpia, Pogienka, Poangela, Pomarka i Pomirek – 7 samic i 1 samiec, które wyruszyły na początku tygodnia z Białowieskiego Parku Narodowego przyjechały wczoraj wieczorem. Dziś wszystkie osobniki opuściły skrzynie transportowe, by zapoznać się z terenem zagrody aklimatyzacyjnej w posiadłości agroturystycznej Finca La Serreta. Wkrótce... Czytaj dalej
Oliwia Janik|29.10.2018

Warsztaty o czynnej ochronie żubrów w Nadleśnictwie Janów Lubelski

19 października 2018 w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” w ramach projektu “Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” odbyły się warsztaty na temat czynnej ochrony żubra w Nadleśnictwie Janów Lubelski. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami wsiedlenia niewielkiego stada żubrów w tamtejsze okolice. Część prelekcyjną rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów Wanda Olech omawiając sytuację żubra w Polsce i Europie. Przybliżyła... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności