Aktualności

Poszukiwanie złotego balota w Nadleśnictwie Lutowiska

Oliwia Janik|19.07.2018

W zeszłym tygodniu – 11 lipca 2018 r. pracownik i praktykanci Nadleśnictwa Lutowiska przeprowadzili zajęcia w terenie, które skierowane były do harcerzy z Hufca Sosnowiec. Zostały one przygotowane w formie biegu terenowego z fabułą podczas, którego młodzież mogła poznać zagadnienia związane z biologią i środowiskiem życia żubra europejskiego.

Zastępy otrzymały mapę z zaznaczonymi punktami. Zadaniem uczestników było dotarcie do każdego z nich i rozwiązanie znajdujących się tam zagadek. Za poprawne odpowiedzi otrzymywało się symbole związane z żubrem np. jego trop czy róg. Dodatkowo na trasie znajdowały się cztery „żubry” (organizatorzy), u których można było otrzymać wskazówki dotyczące lokalizacji „złotego balota” – ukrytego skarbu.

Gra opierała się na wykorzystaniu technik harcerskich m.in. umiejętności wyznaczania odpowiedniego azymutu w terenie czy szyfrów: liczbowego, „Gaderypoluki” i alfabetu Morse’a.

Zajęcia odbywały się na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej „Wokół szkółek” w miejscowości Smolnik. Wzięło w nich udział ponad 50 osób.

Tekst i zdjęcia: Marta Ziemniewicz

Oliwia Janik|16.10.2018

W Nadleśnictwie Lidzbark powstanie zagroda żubrów – pierwsze warsztaty za nami!

11 października 2018 w Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Konopatach w ramach projektu “Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” odbyły się warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami budowy zagrody dla zwierząt w tym rejonie. Część prelekcyjną rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów omawiając sytuację żubra w Polsce i Europie. Przybliżyła pokrótce biologię i historię żubra... Czytaj dalej
Oliwia Janik|25.09.2018

Warsztaty o żubrach w Nadleśnictwie Lidzbark

Serdecznie zapraszamy na warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark, które odbędą się 11 października w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Konopaty w Lubowidzu. Warsztaty będą świetną okazją do wysłuchania referatów Profesor Wandy Olech o biologii i historii żubra oraz wyborze Nadleśnictwa Lidzbark na miejsce budowy nowej zagrody pokazowej żubrów. Przedstawiciele Nadleśnictwa Lidzbark przedstawią planowany harmonogram... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności