Aktualności

Poszukiwanie złotego balota w Nadleśnictwie Lutowiska

Oliwia Janik|19.07.2018

W zeszłym tygodniu – 11 lipca 2018 r. pracownik i praktykanci Nadleśnictwa Lutowiska przeprowadzili zajęcia w terenie, które skierowane były do harcerzy z Hufca Sosnowiec. Zostały one przygotowane w formie biegu terenowego z fabułą podczas, którego młodzież mogła poznać zagadnienia związane z biologią i środowiskiem życia żubra europejskiego.

Zastępy otrzymały mapę z zaznaczonymi punktami. Zadaniem uczestników było dotarcie do każdego z nich i rozwiązanie znajdujących się tam zagadek. Za poprawne odpowiedzi otrzymywało się symbole związane z żubrem np. jego trop czy róg. Dodatkowo na trasie znajdowały się cztery „żubry” (organizatorzy), u których można było otrzymać wskazówki dotyczące lokalizacji „złotego balota” – ukrytego skarbu.

Gra opierała się na wykorzystaniu technik harcerskich m.in. umiejętności wyznaczania odpowiedniego azymutu w terenie czy szyfrów: liczbowego, „Gaderypoluki” i alfabetu Morse’a.

Zajęcia odbywały się na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej „Wokół szkółek” w miejscowości Smolnik. Wzięło w nich udział ponad 50 osób.

Tekst i zdjęcia: Marta Ziemniewicz

Oliwia Janik|23.11.2018

Klip z warsztatów w Lasach Janowskich

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji z jesiennych warsztatów Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. 19 października 2018 w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” odbyły się warsztaty na temat czynnej ochrony żubra w Nadleśnictwie Janów Lubelski. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami wsiedlenia niewielkiego stada żubrów w tamtejsze okolice. <p style=”text-align: center;”>https://www.youtube.com/watch?v=M6xU7gX6AEc&feature=youtu.be</p>... Czytaj dalej
Oliwia Janik|15.11.2018

17 żubrów dla Finca dla Serreta

Kolejny transport żubrów do Hiszpanii dotarł do celu! Połowa, Polmona, Pokerka, Polimpia, Pogienka, Poangela, Pomarka i Pomirek – 7 samic i 1 samiec, które wyruszyły na początku tygodnia z Białowieskiego Parku Narodowego przyjechały wczoraj wieczorem. Dziś wszystkie osobniki opuściły skrzynie transportowe, by zapoznać się z terenem zagrody aklimatyzacyjnej w posiadłości agroturystycznej Finca La Serreta. Wkrótce... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności