Aktualności

Powędrowały…

Oliwia Janik|09.04.2015

Choć wioPUKOM_31_03_2015sna w Bieszczadach pojawia się nieco później niż na nizinach, tutejsze żubry, w tym 4 niedawno wypuszczone z zagrody kwarantannowej w Woli Michowej poczuły wiosenny przypływ energii i ruszyły w świat. Jak poinformował nas przed świętami monitorujący je Maciej Januszczak ze Stacji Badawczej Fauny Karpat PAN w Ustrzykach Dolnych, przekroczyły polską granicę i od 25 marca są na Słowacji. Mają obroże telemetryczne, więc można śledzić ich wędrówkę. Prawdopodobnie przyciągnęły je tam otwarte łąki. Pukom, Pulech, Entre i Endora idą tym samym szlakiem – więc pokazujemy tylko jedną mapkę, obrazującą konkretnie Pukoma.

Z korespondencji od p. Januszczaka dowiadujemy się, że grupkę zabrał na tę wycieczkę byk Dzikus, zaobrożowany w styczniu 2014 roku. Wygląda jednak na to, że chodzenie z taką „biżuterią” nie bardzo mu odpowiadało, bo zrzucił obrożę po drodze.

Zdjęcia: Maciej Januszczak. Oprócz żubrów (w tym Dzikusa, jeszcze z obrożą) widać bieszczadzki pejzaż, zasnuty dymami z retort, w których tradycyjnymi metodami wypala się drewno na węgiel drzewny.

Oliwia Janik|23.11.2018

Klip z warsztatów w Lasach Janowskich

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji z jesiennych warsztatów Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. 19 października 2018 w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” odbyły się warsztaty na temat czynnej ochrony żubra w Nadleśnictwie Janów Lubelski. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami wsiedlenia niewielkiego stada żubrów w tamtejsze okolice. <p style=”text-align: center;”>https://www.youtube.com/watch?v=M6xU7gX6AEc&feature=youtu.be</p>... Czytaj dalej
Oliwia Janik|15.11.2018

17 żubrów dla Finca dla Serreta

Kolejny transport żubrów do Hiszpanii dotarł do celu! Połowa, Polmona, Pokerka, Polimpia, Pogienka, Poangela, Pomarka i Pomirek – 7 samic i 1 samiec, które wyruszyły na początku tygodnia z Białowieskiego Parku Narodowego przyjechały wczoraj wieczorem. Dziś wszystkie osobniki opuściły skrzynie transportowe, by zapoznać się z terenem zagrody aklimatyzacyjnej w posiadłości agroturystycznej Finca La Serreta. Wkrótce... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności