Aktualności

Powędrowały…

Oliwia Janik|09.04.2015

Choć wioPUKOM_31_03_2015sna w Bieszczadach pojawia się nieco później niż na nizinach, tutejsze żubry, w tym 4 niedawno wypuszczone z zagrody kwarantannowej w Woli Michowej poczuły wiosenny przypływ energii i ruszyły w świat. Jak poinformował nas przed świętami monitorujący je Maciej Januszczak ze Stacji Badawczej Fauny Karpat PAN w Ustrzykach Dolnych, przekroczyły polską granicę i od 25 marca są na Słowacji. Mają obroże telemetryczne, więc można śledzić ich wędrówkę. Prawdopodobnie przyciągnęły je tam otwarte łąki. Pukom, Pulech, Entre i Endora idą tym samym szlakiem – więc pokazujemy tylko jedną mapkę, obrazującą konkretnie Pukoma.

Z korespondencji od p. Januszczaka dowiadujemy się, że grupkę zabrał na tę wycieczkę byk Dzikus, zaobrożowany w styczniu 2014 roku. Wygląda jednak na to, że chodzenie z taką „biżuterią” nie bardzo mu odpowiadało, bo zrzucił obrożę po drodze.

Zdjęcia: Maciej Januszczak. Oprócz żubrów (w tym Dzikusa, jeszcze z obrożą) widać bieszczadzki pejzaż, zasnuty dymami z retort, w których tradycyjnymi metodami wypala się drewno na węgiel drzewny.

Oliwia Janik|16.10.2018

W Nadleśnictwie Lidzbark powstanie zagroda żubrów – pierwsze warsztaty za nami!

11 października 2018 w Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Konopatach w ramach projektu “Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” odbyły się warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami budowy zagrody dla zwierząt w tym rejonie. Część prelekcyjną rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów omawiając sytuację żubra w Polsce i Europie. Przybliżyła pokrótce biologię i historię żubra... Czytaj dalej
Oliwia Janik|25.09.2018

Warsztaty o żubrach w Nadleśnictwie Lidzbark

Serdecznie zapraszamy na warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark, które odbędą się 11 października w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Konopaty w Lubowidzu. Warsztaty będą świetną okazją do wysłuchania referatów Profesor Wandy Olech o biologii i historii żubra oraz wyborze Nadleśnictwa Lidzbark na miejsce budowy nowej zagrody pokazowej żubrów. Przedstawiciele Nadleśnictwa Lidzbark przedstawią planowany harmonogram... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności