Pszczyna czeka

SMŻ-EBFS|31.08.2015

Już tylko dni dzielą nas Pleciuga 2 od rozpoczęcia XIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej nt. ochrony żubrów i rozwoju ich populacji. Tym razem odbędzie się ona w Pszczynie, a miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo – tu mieści się najdłużej istniejąca zamknięta hodowla żubrów na świecie. Do lasów pszczyńskich, majątku Jana Henryka XI Hochberga księcia von Pless, trafiły w 1865 r. 4 żubry z Białowieży: jeden byk i trzy samice. Mimo licznych historycznych zawirowań licząca już 150 lat hodowla wciąż jest prowadzona – obecnie w rezerwacie Żubrowisko.

Zwiedzanie tego miejsca jest jednym z punktów programu programu 2-dniowych obrad (10-11 września), ale oczywiście głównym celem konferencji jest bezpośrednia wymiana doświadczeń między specjalistami – hodowcami, naukowcami, leśnikami, którzy na co dzień zajmują się tymi zwierzętami. Odbędzie się 5 sesji referatowych, przygotowano 20 posterów. Tradycyjnie przyjadą do nas m.in. żubrolodzy z Białorusi, Czech, Danii, Holandii, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Szwecji, ale i po raz pierwszy – z Norwegii. Zgłosiło się ponad 140 uczestników. Obok doświadczonych fachowców, biorących już udział w niejednym takim spotkaniu, zaprezentuje się także grupa polskich studentów z kół naukowych, zaangażowanych w programy badawcze dotyczące ochrony żubrów.

Konferencję organizuje jak zawsze Stowarzyszenie Miłośników Żubrów.

Pszczyna bardzo starannie przygotowuje się do przyjęcia gości z Europy i do obchodów jubileuszu 150-lecia pszczyńskiej hodowli. Jednym z najnowszych, miłych akcentów jest nadanie imienia małej żubrzyczce, która urodziła się tej wiosny w Zagrodzie Pokazowej istniejącej w pięknym parku, w centrum miasta. Imię PLECIUGA wybrano spośród 220 propozycji nadesłanych przez ponad 600 osób.

Zdjęcia: Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej

SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|07.03.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który opracuje wkład do materiałów edukacyjnych (rozdział dotyczący ryb)  przygotowywanych w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania-ofertowego_ekspert-ryby Ofertę należy złożyć do dnia... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności