Aktualności

SMŻ na otwarciu Pawilonu Edukacyjnego w Rezerwacie Pokazowym Żubrów BPN

Oliwia Janik|21.06.2018

15 czerwca Stowarzyszenie Miłośników Żubrów uczestniczyło w otwarciu nowego Pawilonu Edukacyjnego w Rezerwacie Pokazowym Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego.

Jednym z mówców podczas uroczystości otwarcia była Prof. Wanda Olech.

– Bardzo cieszę się, że takie miejsca powstają. Przypadki dezinformacji i wielokrotnego powielania niepełnych lub nieprawdziwych informacji świadczą o tym jak bardzo edukacja jest potrzebna. Mam nadzieję, że Pawilon Edukacyjny przyczyni się do wzrostu świadomości na temat żubra, jego wymagań oraz potrzeby działań ochronnych.

Po przemówieniach i podziękowaniach nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, do którego zaproszona została m.in. Prezes SMŻ.  Moment otwarcia wzbogacił występ sygnalistów z Technikum Leśnego w Białowieży. Następnie obiekt poświęcono i udostępniono zwiedzającym.

W Pawilonie Edukacyjnym znajduje się interaktywna sala w całości poświęcona żubrom. Zwiedzający mają możliwość bliższego poznania gatunku, jego roli w środowisku, żubrowych aktualności oraz występowania w Europie. Szczególnie duże wrażenie zrobiła na nas aktywna sieć zależności żubra, ukazująca jego powiązania z innymi gatunkami. Ekspozycja jest dostosowana do każdej grupy wiekowej, dla najmłodszych przewidziane są także edukacyjne gry i zabawy oraz plac zabaw w otoczeniu Pawilonu.

Oglądając Rezerwat Pokazowy Żubrów goście mieli okazję odwiedzić również stoisko Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, zapoznać się z jego działalnością oraz dowiedzieć się czegoś na temat bieżącego projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, którego SMŻ jest partnerem.

Ciekawostką jest sam budynek Pawilonu Edukacyjnego, gdyż jest on całkowicie pasywny. Zbudowany jako energooszczędny z wykorzystaniem geotermii do ogrzewania. Jego zwarta bryła zapobiega stratom ciepła. Jest to pierwszy o takim standardzie energetycznym obiekt użyteczności publicznej w północno-wschodniej Polsce.

 

 

Oliwia Janik|15.11.2018

17 żubrów dla Finca dla Serreta

Kolejny transport żubrów do Hiszpanii dotarł do celu! Połowa, Polmona, Pokerka, Polimpia, Pogienka, Poangela, Pomarka i Pomirek – 7 samic i 1 samiec, które wyruszyły na początku tygodnia z Białowieskiego Parku Narodowego przyjechały wczoraj wieczorem. Dziś wszystkie osobniki opuściły skrzynie transportowe, by zapoznać się z terenem zagrody aklimatyzacyjnej w posiadłości agroturystycznej Finca La Serreta. Wkrótce... Czytaj dalej
Oliwia Janik|29.10.2018

Warsztaty o czynnej ochronie żubrów w Nadleśnictwie Janów Lubelski

19 października 2018 w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” w ramach projektu “Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” odbyły się warsztaty na temat czynnej ochrony żubra w Nadleśnictwie Janów Lubelski. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami wsiedlenia niewielkiego stada żubrów w tamtejsze okolice. Część prelekcyjną rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów Wanda Olech omawiając sytuację żubra w Polsce i Europie. Przybliżyła... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności