Aktualności

Warsztaty dotyczące edukacji na temat żubra

Oliwia Janik|30.11.2017

28 listopada 2017 w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie odbyły się warsztaty dotyczące edukacji na temat żubra. Było to wydarzenie skierowane do wszystkich edukatorów przyrodniczych, będących jednocześnie partnerami w projekcie „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”.

Uczestnictwo potwierdzili przedstawiciele jednostek Lasów Państwowych z nadleśnictw Supraśl, Płaska, Lidzbark, Stuposiany, Browsk, Hajnówka, Bielsk, Białowieża, Czerwony Dwór, Borki, Kobiór i Lutowiska, a także z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Leśnego Banku Genów w Kostrzycy i oczywiście Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Ponadto obecni byli członkowie Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, pracownicy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Wolińskiego Parku Narodowego.

W przededniu warsztatów odbyła się kolacja integracyjna, na którą zaproszono wszystkich uczestników. Sprzyjała ona wzajemnej wymianie doświadczeń w edukacji przyrodniczej na temat żubrów i pomysłów na dalszą działalność.

Część prelekcyjną rozpoczęła Magdalena Matuszewska ze Stowarzyszenia Miłośników Żubrów przedstawiając wszystkie wydawnictwa SMŻ i omawiając ich wykorzystanie w działalności edukacyjnej podczas rozmaitych wydarzeń, w których Stowarzyszenie brało udział. Podczas prezentacji pokazano uczestnikom część gadżetów i publikacji broszurowych oraz książkowych, którymi SMŻ posługuje się w działalności edukacyjnej.

Następnie Krystyna Cielniak z Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie opowiedziała o projektach SGGW dotyczących żubra oraz działalności edukacyjnej prowadzonej w tym temacie.

O edukacji przyrodniczej opowiedzieli także pracownicy Nadleśnictw Białowieża, Browsk, Hajnówka, Lutowiska, Kobiór, Stuposiany i przedstawiciele OKL Gołuchów. Zaprezentowali oni przywiezione przez siebie gadżety i wydawnictwa, które używane są podczas zajęć i wydarzeń organizowanych dla dzieci. Poruszono także pozytywny aspekt edukacji osób związanych z Uniwesytetem Trzeciego Wieku.

Małgorzata Czyżewska, koordynator projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” i przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych mówiła o działaniach podejmowanych w ramach projektu i planach na przyszłość.

Po wystąpieniach partnerów projektu przewidziano czas na dyskusję, podczas której podsumowano ciekawe pomysły na wydawnictwa i gadżety, które zostaną stworzone na potrzeby projektu.

Po zakończeniu warsztatów dla osób chętnych zorganizowano zwiedzanie Muzeum Leśnictwa znajdującego się na terenie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz tutejszej Pokazowej Zagrody Żubrów.

Fotografie: Oliwia Majkowska

Oliwia Janik|23.11.2018

Klip z warsztatów w Lasach Janowskich

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji z jesiennych warsztatów Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. 19 października 2018 w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” odbyły się warsztaty na temat czynnej ochrony żubra w Nadleśnictwie Janów Lubelski. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami wsiedlenia niewielkiego stada żubrów w tamtejsze okolice. <p style=”text-align: center;”>https://www.youtube.com/watch?v=M6xU7gX6AEc&feature=youtu.be</p>... Czytaj dalej
Oliwia Janik|15.11.2018

17 żubrów dla Finca dla Serreta

Kolejny transport żubrów do Hiszpanii dotarł do celu! Połowa, Polmona, Pokerka, Polimpia, Pogienka, Poangela, Pomarka i Pomirek – 7 samic i 1 samiec, które wyruszyły na początku tygodnia z Białowieskiego Parku Narodowego przyjechały wczoraj wieczorem. Dziś wszystkie osobniki opuściły skrzynie transportowe, by zapoznać się z terenem zagrody aklimatyzacyjnej w posiadłości agroturystycznej Finca La Serreta. Wkrótce... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności