XV międzynarodowa konferencja naukowa “Żubry w kulturze i sztuce” – relacja z dnia drugiego

SMŻ-EBFS|21.09.2017

Drugi dzień konferencji „Żubry w kulturze i sztuce” rozpoczęła sesja, którą zdominowały referaty genetyczne. Mówiono m.in. o zastosowaniu DNA w identyfikacji gatunków zwierząt, markerach SNP i STR w weryfikacji linii genetycznych żubra oraz bankach nasienia i genów żubra. Nie zabrakło jednak bezpośrednich nawiązań do tematu konferencji – przybliżono motyw żubra w kulturze i przedstawiono niegdyś powszechnie popełniany błąd polegający na myleniu żubra z turem, co znajduje swoje odzwierciedlenie w historycznych tekstach źródłowych, szkicach i grafikach. Na zakończenie sesji referatowej omówiono kompleksowy projekt ochrony żubra przez Lasy Państwowe przewidziany na lata 2017-2020.

Następnie uczestnicy konferencji udali się na sesję terenową do oddalonego o niespełna 40 km Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Motywacją do utworzenia gołuchowskiej zagrody był wzrost populacji żubra i konieczność tworzenia nowych, rozproszonych ośrodków hodowlanych. W Pokazowej Zagrodzie Zwierząt powstałej w 1977 roku żyją obecnie żubry, koniki polskie, daniele i dziki. Jest ona zlokalizowana w kompleksie leśnym przylegającym do parku-arboretum i zajmuje powierzchnię ponad 20 ha ogrodzonego terenu. Jak można przeczytać na stronie internetowej OKL Gołuchów hodowla dzikich zwierząt w zagrodzie stanowi nawiązanie do dawnej tradycji utrzymywania zwierzyńców w pobliżu rezydencji magnackich. Gołuchowski krajobraz z XVI-wiecznym zamkiem Leszczyńskich wzbudził niemałe zainteresowanie.

Po odwiedzeniu żubrów z Pokazowej Zagrody Zwierząt zainteresowani udali się na sesję plakatową do odrestaurowanej oficyny zamkowej.  Duże zainteresowanie wzbudził plakat Ryszarda Paszkiewicza z SMŻ zatytułowany „Żubr w filatelistyce”. Pozostałe plakaty to: „FISH jako metoda identyfikacji chromosomów płci u żubra”, „Parazytologiczny monitoring żubrów z północno-wschodniej Polski”, „Podzbiór markerów SNP w identyfikacji rodzicielskiej u żubrów linii nizinnej” i „Białko KLOTHO w układzie rozrodczym dojrzałych samców żubra”.

Na zakończenie konferencji prof. Wanda Olech, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów wręczyła drobny upominek prelegentowi, którego wystąpienie zostało uznane przez Zarząd SMŻ za najlepszy referat tegorocznej konferencji. Nagroda trafiła do lekarza weterynarii Mieczysława Hławiczki, który swoimi fotografiami, filmami i narracją umiejętnie połączył naturalizm z poetyckim subiektywizmem. Tym miłym akcentem XV międzynarodowa konferencja „Żubry w kulturze i sztuce” została zamknięta. Chętni zostali zaproszeni jeszcze do zwiedzania Muzeum Leśnictwa znajdującego się w zamkowej oficynie gdzie znajdują się stałe ekspozycje „Kulturotwórcza rola lasu” i „Dzieje leśnictwa w Polsce”, a także wystawy czasowe.

Fot. Oliwia Majkowska

_SAM0629_SAM0428_SAM0383_SAM0349_SAM0264_SAM0299_SAM0309_SAM0338

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności