Aktualności

Żubr – przywrócony ze skraju wymarcia

Oliwia Janik|27.03.2018

Żubry są symbolem ochrony polskiej przyrody. Kiedyś na skraju wymarcia, obecnie z roku na rok ich liczebność wzrasta. To efekt wieloletniej współpracy wielu osób – naukowców, leśników i przyrodników.

Liczebność żubrów w Polsce w dwóch ostatnich dekadach:
1998 – 699 żubrów
2008 – 1070 żubrów
2018 – 1873 żubry

Niestety, przy stałej liczbie stad oznacza to coraz większe zagęszczenie zwierząt.

Zbyt duże zagęszczenie to:
– gorsze warunki życia zwierząt
– nadmierna eksploatacja zasobów środowiska
– większe zagrożenie chorobami i pasożytami.

Żubry poszukując jedzenia przenoszą się na pola uprawne – rosną szkody i odszkodowania, pojawia się niechęć do tych pięknych zwierząt. Na trasach migracji dochodzi do niebezpiecznych kolizji drogowych.

Jesteśmy odpowiedzialni za dobro żubrów. Przyszłość żubrów zależy od mądrej opieki. Pozwólmy działać ludziom, którzy poświęcili mu całe swoje życie.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego materiału filmowego.

Żubr – przywrócony ze skraju wymarcia

Fot. Mieczysław Hławiczka

Oliwia Janik|16.10.2018

W Nadleśnictwie Lidzbark powstanie zagroda żubrów – pierwsze warsztaty za nami!

11 października 2018 w Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Konopatach w ramach projektu “Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” odbyły się warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami budowy zagrody dla zwierząt w tym rejonie. Część prelekcyjną rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów omawiając sytuację żubra w Polsce i Europie. Przybliżyła pokrótce biologię i historię żubra... Czytaj dalej
Oliwia Janik|25.09.2018

Warsztaty o żubrach w Nadleśnictwie Lidzbark

Serdecznie zapraszamy na warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark, które odbędą się 11 października w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Konopaty w Lubowidzu. Warsztaty będą świetną okazją do wysłuchania referatów Profesor Wandy Olech o biologii i historii żubra oraz wyborze Nadleśnictwa Lidzbark na miejsce budowy nowej zagrody pokazowej żubrów. Przedstawiciele Nadleśnictwa Lidzbark przedstawią planowany harmonogram... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności