Aktualności

Żubry z Polski zawitały do Republiki Czeskiej

Oliwia Janik|12.07.2017

Na początku lipca odbył się transport kolejnych polskich żubrów do Republiki Czeskiej, gdzie zasilą one tamtejszą populację.

Wśród wybrańców była trzyletnia Pojata II z zagrody w Bałtowie, czteroletni Pokot II z Ośrodka Hodowli Żubrów w Nadleśnictwie Niepołomice oraz trzy samice z rezerwatu Żubrowisko w Pszczynie-Jankowicach w Nadleśnictwie Kobiór – Podesta II, Polga II i Pokolorowa (odpowiednio w wieku czterech, trzech i jednego roku).

Transport odbył się w sprzyjających warunkach, a żubry bezpiecznie opuściły skrzynie 4 lipca. Dodatkiem do całości jest fakt, iż w ciągu kilku tygodni na świat przyjdzie potomek Podesty II.

Docelowym miejscem podróży była zagroda w miejscowości Židlov położona nieopodal miasta Mimoň. Powstała ona na terenie dawnego poligonu wojskowego, a jej powierzchnia całkowita to 3786 ha. Pierwsze żubry przyjechały tam w 2011 roku z Polski. Poza stadem żubrów żyją tam także jelenie i muflony. Nad zagrodą pieczę sprawują Vojenské lesy a statky ČR, s.p.

Oliwia Janik|16.10.2018

W Nadleśnictwie Lidzbark powstanie zagroda żubrów – pierwsze warsztaty za nami!

11 października 2018 w Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Konopatach w ramach projektu “Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” odbyły się warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami budowy zagrody dla zwierząt w tym rejonie. Część prelekcyjną rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów omawiając sytuację żubra w Polsce i Europie. Przybliżyła pokrótce biologię i historię żubra... Czytaj dalej
Oliwia Janik|25.09.2018

Warsztaty o żubrach w Nadleśnictwie Lidzbark

Serdecznie zapraszamy na warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark, które odbędą się 11 października w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Konopaty w Lubowidzu. Warsztaty będą świetną okazją do wysłuchania referatów Profesor Wandy Olech o biologii i historii żubra oraz wyborze Nadleśnictwa Lidzbark na miejsce budowy nowej zagrody pokazowej żubrów. Przedstawiciele Nadleśnictwa Lidzbark przedstawią planowany harmonogram... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności