Aktualności

XV międzynarodowa konferencja naukowa „Żubry w kulturze i sztuce” – relacja z dnia pierwszego

Oliwia Janik|19.09.2017

_SAM0001W środę, 13 września, rozpoczęło się coroczne i jednocześnie najważniejsze dla Stowarzyszenia Miłośników Żubrów wydarzenie – XV międzynarodowa konferencja naukowa „Żubry w kulturze i sztuce”. Jak zwykle, poruszano na niej jednak także tematy z zakresu ochrony i rozwoju populacji żubrów w Polsce i na świecie. W Ostrowiu Wielkopolskim spotkało się około 140 specjalistów z całej Europy – stawili się przedstawiciele Białorusi, Czech, Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Szwecji, Ukrainy oraz oczywiście z Polski.
Pierwszego dnia konferencji odbyły się 3 sesje referatowe, które omawiały różne aspekty żubrzej tematyki. Poza dokładnie omawianą sytuacją polskich żubrów rozmawiano m.in. o populacji żubrów w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej, ochronie tych zwierząt w Hiszpanii, odtworzeniu populacji na Ukrainie i w Rosji, utrzymaniu w Niemczech czy parametrach populacji holenderskiej. Sesję popołudniową zdominowała natomiast tematyka weterynaryjna – omawiano choroby żubrów i szczególnie interesujące przypadki patologiczne występujące u tych zwierząt.
Miłym zakończeniem środowych sesji było wystąpienie lekarza weterynarii Mieczysława Hławiczki, który prezentował piękno polskiej fauny w ujęciu romantycznym i poetyckim. Fotografie i krótkie filmiki jego autorstwa wzbudziły nieskrywany zachwyt zgromadzonych.
Wieczorem odbyła się jubileuszowa, uroczysta kolacja, którą nieco szerzej opiszemy w kolejnym wpisie.

Fot. Oliwia Majkowska

Oliwia Janik|23.11.2018

Klip z warsztatów w Lasach Janowskich

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji z jesiennych warsztatów Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. 19 października 2018 w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” odbyły się warsztaty na temat czynnej ochrony żubra w Nadleśnictwie Janów Lubelski. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami wsiedlenia niewielkiego stada żubrów w tamtejsze okolice. <p style=”text-align: center;”>https://www.youtube.com/watch?v=M6xU7gX6AEc&feature=youtu.be</p>... Czytaj dalej
Oliwia Janik|15.11.2018

17 żubrów dla Finca dla Serreta

Kolejny transport żubrów do Hiszpanii dotarł do celu! Połowa, Polmona, Pokerka, Polimpia, Pogienka, Poangela, Pomarka i Pomirek – 7 samic i 1 samiec, które wyruszyły na początku tygodnia z Białowieskiego Parku Narodowego przyjechały wczoraj wieczorem. Dziś wszystkie osobniki opuściły skrzynie transportowe, by zapoznać się z terenem zagrody aklimatyzacyjnej w posiadłości agroturystycznej Finca La Serreta. Wkrótce... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności