Aktualności

XV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Żubry w kulturze i sztuce”

Oliwia Janik|01.09.2017

Wielkimi krokami zbliża się coroczne wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów – międzynarodowa konferencja naukowa, zatytułowana  „Żubry w kulturze i sztuce”. Tym razem odbędzie się ona w Ostrowie Wielkopolskim w dniach 12-14 września.

Podobnie jak w latach poprzednich uczestnikami konferencji będą osoby związane z hodowlą żubrów i ich ochroną, wśród nich naukowcy, leśnicy oraz lekarze weterynarii. Nie zabraknie jednak również pozostałych sympatyków tego gatunku, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę o żubrach, a także którym dobrostan tych zwierząt jest bliski.

Piętnasta już z kolei konferencja będzie dobrą okazją do spotkania i wzięcia udziału w dyskusji o żubrach z ekspertami z całej Europy – udział w wydarzeniu potwierdziły osoby z Białorusi, Czech, Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Szwecji, Ukrainy oraz oczywiście z Polski. Na liście ponad 120 uczestników tegorocznej konferencji znajdują się nazwiska stałych bywalców oraz nowych osób. Podczas dwudniowego wydarzenia prelegenci i słuchacze wymienią się doświadczeniami i spostrzeżeniami, dokonają aktualizacji wiedzy oraz nawiążą nowe bądź utrwalą kontakty zdobyte w latach poprzednich. Wszystko to już od kilkunastu lat poszerza i jednocześnie zbliża do siebie europejską „żubrzą społeczność”, pośrednio przyczyniając się do ochrony tego pięknego zwierzęcia.

W programie XV międzynarodowej konferencji Stowarzyszenia Miłośników Żubrów zaplanowano cztery sesje naukowe poświęcone ochronie, hodowli, zdrowiu, genetyce i wszystkim innym zagadnieniom istotnym dla żubra. W ramach każdej sesji wygłoszonych zostanie kilka referatów – łącznie 27, po zakończeniu których odbędzie się sesja terenowa – zwiedzanie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Zdjęcie: Janusz Sochacki

Oliwia Janik|16.10.2018

W Nadleśnictwie Lidzbark powstanie zagroda żubrów – pierwsze warsztaty za nami!

11 października 2018 w Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Konopatach w ramach projektu “Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” odbyły się warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami budowy zagrody dla zwierząt w tym rejonie. Część prelekcyjną rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów omawiając sytuację żubra w Polsce i Europie. Przybliżyła pokrótce biologię i historię żubra... Czytaj dalej
Oliwia Janik|25.09.2018

Warsztaty o żubrach w Nadleśnictwie Lidzbark

Serdecznie zapraszamy na warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark, które odbędą się 11 października w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Konopaty w Lubowidzu. Warsztaty będą świetną okazją do wysłuchania referatów Profesor Wandy Olech o biologii i historii żubra oraz wyborze Nadleśnictwa Lidzbark na miejsce budowy nowej zagrody pokazowej żubrów. Przedstawiciele Nadleśnictwa Lidzbark przedstawią planowany harmonogram... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności