Aktualności

Za rok spotkamy się w Bieszczadach

Oliwia Janik|16.10.2017

SONY DSCZnamy już miejsce i termin XVI międzynarodowej konferencji naukowej o tematyce żubrowej. Tym razem odbędzie się ona w w dniach 5-6 września 2018 r. w pięknych polskich Bieszczadach, a dokładniej w Mucznem. Choć XV konferencja „Żubry w kulturze i sztuce” zakończyła się raptem miesiąc temu Stowarzyszenie Miłośników Żubrów rozpoczęło już przygotowania do tego wydarzenia.

Na terenie leśnictwa Muczne znajduje się zagroda pokazowa żubrów – jest to odległość ok. 2 km przed miejscowością Muczne. Zagroda jest kontynuacją hodowli żubra w Bieszczadach, która została zapoczątkowana w 1963 r. W obiekcie podziwiać można żubry linii białowiesko-kaukaskiej. Powierzchnia zagrody to ok. 7 ha – obiekt pozwala obserwować więc zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Teren jest silnie zadrzewiony, a przez jego środek przepływa potok. Żubry oglądać można z tarasów widokowych zapewniających dobre warunki obserwacyjne niezależnie od pogody.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, w zagrodzie pokazowej w Mucznem na świat przyszły młode żubry. Być może w przyszłym roku podczas odwiedzin w bieszczadzkiej zagrodzie uczestnicy konferencji będą mieli okazję poobserwować kolejny żubrzy przychówek.

Fot. Janusz Sochacki

Oliwia Janik|16.10.2018

W Nadleśnictwie Lidzbark powstanie zagroda żubrów – pierwsze warsztaty za nami!

11 października 2018 w Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Konopatach w ramach projektu “Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” odbyły się warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami budowy zagrody dla zwierząt w tym rejonie. Część prelekcyjną rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów omawiając sytuację żubra w Polsce i Europie. Przybliżyła pokrótce biologię i historię żubra... Czytaj dalej
Oliwia Janik|25.09.2018

Warsztaty o żubrach w Nadleśnictwie Lidzbark

Serdecznie zapraszamy na warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark, które odbędą się 11 października w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Konopaty w Lubowidzu. Warsztaty będą świetną okazją do wysłuchania referatów Profesor Wandy Olech o biologii i historii żubra oraz wyborze Nadleśnictwa Lidzbark na miejsce budowy nowej zagrody pokazowej żubrów. Przedstawiciele Nadleśnictwa Lidzbark przedstawią planowany harmonogram... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności