Aktualności

Bieszczadzkie żubry już w Bułgarii

Oliwia Janik|13.04.2018

Wczoraj w godzinach wieczornych do bułgarskiej zagrody Voden w pobliżu miejscowości Ostrovo dotarła ciężarówka przewożąca 6 bieszczadzkich żubrów. Pokonała ona trasę liczącą około 1100 km. Tuż po dotarciu do celu rozpoczęto rozładunek ciężarówki, a następnie wypuszczono zwierzęta ze skrzyń transportowych.

Na miejscu przedstawiciele Nadleśnictwa Lutowiska oraz zagrody Voden podpisali oficjalny akt przekazania żubrów. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele SGGW w Warszawie i SMŻ na czele z Dziekanem Wydziału Nauk o Zwierzętach i Prezes SMŻ prof. Wandą Olech.

Wszystkie przewiezione osobniki pochodzą z dzikiego stada bytującego na terenie bieszczadzkiego Nadleśnictwa Lutowiska. Są to dwa samce i cztery samice w wieku od 2 do 10 lat. Krowy mają od 5 do 10 lat, natomiast byki 2 i około 6. Wszystkie należą do linii białowiesko-kaukaskiej. Zwierzęta zostały odłowione 3 tygodnie temu i oczekiwały na transport w specjalnej zagrodzie. W tym czasie przeprowadzono niezbędne badania weterynaryjne i przygotowano je do podróży.

Warto wiedzieć, iż nie jest to całkowicie nowy kierunek przewozu osobników tego gatunku. 13 stycznia 1961 roku do Voden w Bułgarii pojechały cztery osobniki z Niepołomic. Były to: samice PUSIA i PULISTA oraz samce PUSTYLON i PUKTOR.

Według Księgi Rodowodowej Żubrów 2016 w Bułgarii znajdują się 3 miejsca, w których utrzymywane są żubry. Jest to Dobrich (3 żubry), Nanovitsa (3 żubry) i Voden (32 żubry). W sumie pod koniec 2016 roku bułgarska populacja tych zwierząt wynosiła 38 żubrów. W 2017 roku do Nanovitsy w Rodopach sprowadzono jeszcze 3 osobniki z Niemiec.

O transporcie napisano nawet na stronie Ministerstwa Ochrony Środowiska – tutaj.

Fot. Krystyna Cielniak

Oliwia Janik|16.10.2018

W Nadleśnictwie Lidzbark powstanie zagroda żubrów – pierwsze warsztaty za nami!

11 października 2018 w Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Konopatach w ramach projektu “Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” odbyły się warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami budowy zagrody dla zwierząt w tym rejonie. Część prelekcyjną rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów omawiając sytuację żubra w Polsce i Europie. Przybliżyła pokrótce biologię i historię żubra... Czytaj dalej
Oliwia Janik|25.09.2018

Warsztaty o żubrach w Nadleśnictwie Lidzbark

Serdecznie zapraszamy na warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark, które odbędą się 11 października w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Konopaty w Lubowidzu. Warsztaty będą świetną okazją do wysłuchania referatów Profesor Wandy Olech o biologii i historii żubra oraz wyborze Nadleśnictwa Lidzbark na miejsce budowy nowej zagrody pokazowej żubrów. Przedstawiciele Nadleśnictwa Lidzbark przedstawią planowany harmonogram... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności