Bieszczadzkie żubry już w Bułgarii

Oliwia Janik|13.04.2018

Wczoraj w godzinach wieczornych do bułgarskiej zagrody Voden w pobliżu miejscowości Ostrovo dotarła ciężarówka przewożąca 6 bieszczadzkich żubrów. Pokonała ona trasę liczącą około 1100 km. Tuż po dotarciu do celu rozpoczęto rozładunek ciężarówki, a następnie wypuszczono zwierzęta ze skrzyń transportowych.

Na miejscu przedstawiciele Nadleśnictwa Lutowiska oraz zagrody Voden podpisali oficjalny akt przekazania żubrów. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele SGGW w Warszawie i SMŻ na czele z Dziekanem Wydziału Nauk o Zwierzętach i Prezes SMŻ prof. Wandą Olech.

Wszystkie przewiezione osobniki pochodzą z dzikiego stada bytującego na terenie bieszczadzkiego Nadleśnictwa Lutowiska. Są to dwa samce i cztery samice w wieku od 2 do 10 lat. Krowy mają od 5 do 10 lat, natomiast byki 2 i około 6. Wszystkie należą do linii białowiesko-kaukaskiej. Zwierzęta zostały odłowione 3 tygodnie temu i oczekiwały na transport w specjalnej zagrodzie. W tym czasie przeprowadzono niezbędne badania weterynaryjne i przygotowano je do podróży.

Warto wiedzieć, iż nie jest to całkowicie nowy kierunek przewozu osobników tego gatunku. 13 stycznia 1961 roku do Voden w Bułgarii pojechały cztery osobniki z Niepołomic. Były to: samice PUSIA i PULISTA oraz samce PUSTYLON i PUKTOR.

Według Księgi Rodowodowej Żubrów 2016 w Bułgarii znajdują się 3 miejsca, w których utrzymywane są żubry. Jest to Dobrich (3 żubry), Nanovitsa (3 żubry) i Voden (32 żubry). W sumie pod koniec 2016 roku bułgarska populacja tych zwierząt wynosiła 38 żubrów. W 2017 roku do Nanovitsy w Rodopach sprowadzono jeszcze 3 osobniki z Niemiec.

O transporcie napisano nawet na stronie Ministerstwa Ochrony Środowiska – tutaj.

Fot. Krystyna Cielniak

Oliwia Janik|07.03.2019

Postępy w badaniach nad zarodkami żubra z in vitro

W 2017 roku, po raz pierwszy na świecie, zespół pani profesor Anny Duszewskiej z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie uzyskał zarodki żubra metodą in vitro. Badania te stanowią część Banku Genów Żubra rozwijanego w ramach „Kompleksowego projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe”. W miarę możliwości od każdej samicy eliminowanej pobierano jajniki post mortem. Następnie... Czytaj dalej
Oliwia Janik|06.03.2019

Żubry w białowieskim mateczniku

Wielkimi krokami zbliża się najważniejsze wydarzenie dla wszystkich członków Stowarzyszenia Miłośników Żubrów – corocznie organizowana międzynarodowa konferencja o żubrach. W bieżącym roku obchodzimy 90-lecie restytucji żubra, w związku z czym na miejsce konferencji nieprzypadkowo wybrano Białowieżę. W terminie 5-6 września 2019 spotkamy się już po raz siedemnasty! Na stronie Stowarzyszenia Miłośników Żubrów w zakładce „Konferencje”... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności