Bieszczadzkie żubry już w Bułgarii

SMŻ-EBFS|13.04.2018

Wczoraj w godzinach wieczornych do bułgarskiej zagrody Voden w pobliżu miejscowości Ostrovo dotarła ciężarówka przewożąca 6 bieszczadzkich żubrów. Pokonała ona trasę liczącą około 1100 km. Tuż po dotarciu do celu rozpoczęto rozładunek ciężarówki, a następnie wypuszczono zwierzęta ze skrzyń transportowych.

Na miejscu przedstawiciele Nadleśnictwa Lutowiska oraz zagrody Voden podpisali oficjalny akt przekazania żubrów. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele SGGW w Warszawie i SMŻ na czele z Dziekanem Wydziału Nauk o Zwierzętach i Prezes SMŻ prof. Wandą Olech.

Wszystkie przewiezione osobniki pochodzą z dzikiego stada bytującego na terenie bieszczadzkiego Nadleśnictwa Lutowiska. Są to dwa samce i cztery samice w wieku od 2 do 10 lat. Krowy mają od 5 do 10 lat, natomiast byki 2 i około 6. Wszystkie należą do linii białowiesko-kaukaskiej. Zwierzęta zostały odłowione 3 tygodnie temu i oczekiwały na transport w specjalnej zagrodzie. W tym czasie przeprowadzono niezbędne badania weterynaryjne i przygotowano je do podróży.

Warto wiedzieć, iż nie jest to całkowicie nowy kierunek przewozu osobników tego gatunku. 13 stycznia 1961 roku do Voden w Bułgarii pojechały cztery osobniki z Niepołomic. Były to: samice PUSIA i PULISTA oraz samce PUSTYLON i PUKTOR.

Według Księgi Rodowodowej Żubrów 2016 w Bułgarii znajdują się 3 miejsca, w których utrzymywane są żubry. Jest to Dobrich (3 żubry), Nanovitsa (3 żubry) i Voden (32 żubry). W sumie pod koniec 2016 roku bułgarska populacja tych zwierząt wynosiła 38 żubrów. W 2017 roku do Nanovitsy w Rodopach sprowadzono jeszcze 3 osobniki z Niemiec.

O transporcie napisano nawet na stronie Ministerstwa Ochrony Środowiska – tutaj.

Fot. Krystyna Cielniak

SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|07.03.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który opracuje wkład do materiałów edukacyjnych (rozdział dotyczący ryb)  przygotowywanych w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania-ofertowego_ekspert-ryby Ofertę należy złożyć do dnia... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności