Aktualności

Członek honorowy i Miłośnicy Żubrów 2017

Oliwia Janik|20.09.2017

Zgodnie z konferencyjną tradycją po pierwszym dniu wystąpień organizowana jest uroczysta kolacja. Jest to wspaniała okazja do wymiany poglądów, dokonania aktualizacji wiedzy i integracji uczestników konferencji. W tym roku okazja była wyjątkowa, ponieważ żubrolodzy spotkali się po raz piętnasty. Podczas oficjalnej części kolacji 13 września wyróżniono osoby szczególnie zasłużone dla żubrów i samego SMŻ.

Członkiem honorowym, wybranym dzień wcześniej przez Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia, został Piotr Tetla, były nadleśniczy Nadleśnictwa Kobiór. Otrzymując specjalną, złotą odznakę Stowarzyszenia Miłośników Żubrów powiedział skromnie, iż na wyróżnienie to pracowały wszystkie osoby opiekujące się pszczyńskimi żubrami i nagrodę tę odbiera także w ich imieniu.

Statuetka Miłośnika Żubra, przyznawana co roku przez SMŻ w tym roku trafiła do: doktora nauk weterynaryjnych Magdaleny Matuszewskiej, lekarza weterynarii Kryspina Kuberki i Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie (odebrał Zbigniew Kusza). Ze względu na to, że nazwiska laureatów trzymane są w tajemnicy aż do momentu wręczenia statuetek, osoby wyróżnione nie kryły zaskoczenia i radości.

Wszystkim osobom wyróżnionym podczas tegorocznej międzynarodowej konferencji „Żubry w kulturze i sztuce” serdecznie gratulujemy i dziękujemy za ich wieloletnią pracę na rzecz żubrów oraz naszego Stowarzyszenia.

Po zakończeniu oficjalnej części i uhonorowaniu wszystkich laureatów jubileuszową kolację uświetniła niespodzianka od gospodarzy – wyśmienita pieczeń z dzika.

Fot. Oliwia Majkowska

_SAM0220_SAM0173 _SAM0146_SAM0112

Oliwia Janik|23.11.2018

Klip z warsztatów w Lasach Janowskich

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji z jesiennych warsztatów Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. 19 października 2018 w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” odbyły się warsztaty na temat czynnej ochrony żubra w Nadleśnictwie Janów Lubelski. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami wsiedlenia niewielkiego stada żubrów w tamtejsze okolice. <p style=”text-align: center;”>https://www.youtube.com/watch?v=M6xU7gX6AEc&feature=youtu.be</p>... Czytaj dalej
Oliwia Janik|15.11.2018

17 żubrów dla Finca dla Serreta

Kolejny transport żubrów do Hiszpanii dotarł do celu! Połowa, Polmona, Pokerka, Polimpia, Pogienka, Poangela, Pomarka i Pomirek – 7 samic i 1 samiec, które wyruszyły na początku tygodnia z Białowieskiego Parku Narodowego przyjechały wczoraj wieczorem. Dziś wszystkie osobniki opuściły skrzynie transportowe, by zapoznać się z terenem zagrody aklimatyzacyjnej w posiadłości agroturystycznej Finca La Serreta. Wkrótce... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności