Aktualności

Żubrzątka w zagrodach

Oliwia Janik|25.05.2016

K2Trwa pora pojawiania się na świecie małych żubrząt. O ile w stadach wolnościowych zobaczenie maluchów jest prawie niemożliwe i dopiero podczas corocznego liczenia leśnicy zorientują się, ile żubrów przybyło, to w zamkniętych zagrodach cieszyć się widokiem cieląt mogą i hodowcy, i odwiedzający te miejsca.

Od blisko trzech tygodni w Ostoi Żubrów w Kiermusach (woj. podlaskie) mieszka mała żubrzyca. Rozwija się doskonale, a mama troskliwie się nią opiekuje. W Kiermusach żyje obecnie 7 żubrów: 3 krowy, jeden byk, dwa roczne samce – i malutkie cielę.

Z kolei w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym zwiedzający mogą oglądać na wybiegu dwie małe żubrzyce – jedna urodziła się 21 kwietnia, a druga 30 kwietnia.

Ciąża u żubrów trwa średnio 264 dni. Cielęta rodzą się małe – byczki ważą ok. 24 kg, a jałówki 24 kg. Dorosłe samce ważą średnio ok. 750 kg (od 600 do nawet ponad 900), natomiast samice są wyraźnie mniejsze – średnio ok. 460 kg (od 320 do 640).

Zdjęcia: Ostoya Żubrów w Kiermusach i Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie

Oliwia Janik|16.10.2018

W Nadleśnictwie Lidzbark powstanie zagroda żubrów – pierwsze warsztaty za nami!

11 października 2018 w Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Konopatach w ramach projektu “Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” odbyły się warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark. Było to wydarzenie otwarte dla wszystkich chętnych, zainteresowanych planami budowy zagrody dla zwierząt w tym rejonie. Część prelekcyjną rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów omawiając sytuację żubra w Polsce i Europie. Przybliżyła pokrótce biologię i historię żubra... Czytaj dalej
Oliwia Janik|25.09.2018

Warsztaty o żubrach w Nadleśnictwie Lidzbark

Serdecznie zapraszamy na warsztaty na temat hodowli żubra w Nadleśnictwie Lidzbark, które odbędą się 11 października w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Konopaty w Lubowidzu. Warsztaty będą świetną okazją do wysłuchania referatów Profesor Wandy Olech o biologii i historii żubra oraz wyborze Nadleśnictwa Lidzbark na miejsce budowy nowej zagrody pokazowej żubrów. Przedstawiciele Nadleśnictwa Lidzbark przedstawią planowany harmonogram... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności