Żubrzątka w zagrodach

Oliwia Janik|25.05.2016

K2Trwa pora pojawiania się na świecie małych żubrząt. O ile w stadach wolnościowych zobaczenie maluchów jest prawie niemożliwe i dopiero podczas corocznego liczenia leśnicy zorientują się, ile żubrów przybyło, to w zamkniętych zagrodach cieszyć się widokiem cieląt mogą i hodowcy, i odwiedzający te miejsca.

Od blisko trzech tygodni w Ostoi Żubrów w Kiermusach (woj. podlaskie) mieszka mała żubrzyca. Rozwija się doskonale, a mama troskliwie się nią opiekuje. W Kiermusach żyje obecnie 7 żubrów: 3 krowy, jeden byk, dwa roczne samce – i malutkie cielę.

Z kolei w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym zwiedzający mogą oglądać na wybiegu dwie małe żubrzyce – jedna urodziła się 21 kwietnia, a druga 30 kwietnia.

Ciąża u żubrów trwa średnio 264 dni. Cielęta rodzą się małe – byczki ważą ok. 24 kg, a jałówki 24 kg. Dorosłe samce ważą średnio ok. 750 kg (od 600 do nawet ponad 900), natomiast samice są wyraźnie mniejsze – średnio ok. 460 kg (od 320 do 640).

Zdjęcia: Ostoya Żubrów w Kiermusach i Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie

Oliwia Janik|07.03.2019

Postępy w badaniach nad zarodkami żubra z in vitro

W 2017 roku, po raz pierwszy na świecie, zespół pani profesor Anny Duszewskiej z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie uzyskał zarodki żubra metodą in vitro. Badania te stanowią część Banku Genów Żubra rozwijanego w ramach „Kompleksowego projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe”. W miarę możliwości od każdej samicy eliminowanej pobierano jajniki post mortem. Następnie... Czytaj dalej
Oliwia Janik|06.03.2019

Żubry w białowieskim mateczniku

Wielkimi krokami zbliża się najważniejsze wydarzenie dla wszystkich członków Stowarzyszenia Miłośników Żubrów – corocznie organizowana międzynarodowa konferencja o żubrach. W bieżącym roku obchodzimy 90-lecie restytucji żubra, w związku z czym na miejsce konferencji nieprzypadkowo wybrano Białowieżę. W terminie 5-6 września 2019 spotkamy się już po raz siedemnasty! Na stronie Stowarzyszenia Miłośników Żubrów w zakładce „Konferencje”... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności