Jarosław Stolarczyk

„Co czwarty żubr jest Polakiem“ pisze Gazeta Pomorska

Lidia Sternik-Stempkowska|04.02.2020

31 stycznia br. w Gazecie Pomorskiej ukazał się wywiad z prof. Wandą Olech. Artykuł nosi tytuł „Co czwarty żubr jest „Polakiem“.

Artykuł porusza głośne w ostatnim czasie  zagadnienie eliminacji żubrów jako narzędzia rozsądnego zarządzania gatunkiem objętym ochroną.

Prof. Olech udziala metytorycznych odpowiedzi na pytania o powody eliminacji żubrów, problemy zdrowotne tych ssaków a także historyczne aspekty ich ochrony.

Z artykułu dowiedzieć się także można po co w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prowadzony jest Bank Genów Żubra i dlaczego metapopulacje są przyszłością ochrony tego gatunku.

Cały artykuł przeczytać można tutaj

 

Lidia Sternik-Stempkowska|24.04.2020

Wymiana obroży telemetrycznej u żubra w Nadleśnictwie Żednia

W styczniu u krowy „Karpiny” wymieniono obrożę telemetryczną. W celu wymiany obroży tak samo jak w przypadku jej zakładania po raz pierwszy, zwierzę poddawane jest immobilizacji. To najbezpieczniejsza zarówno dla ludzi jak i zwierząt metoda unieruchamiania żubrów. Immobilizacja dokonywana jest poprzez wystrzelenie z broni pocisku ze środkiem usypiającym. Takie czynności zawsze dokonywane są przez lekarza... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|23.04.2020

Po co dokarmiamy żubry zimą?

Wraz z nadejściem wiosny kończy się sezon na zimowe dokarmianie żubrów. W zależności od miejsca i pogody trwa on średnio od listopada do marca lub nawet kwietnia. Nadleśnictwa wykładają tony owsa, buraków pastewnych, kilkaset bel siana, tony kiszonki i sianokiszonki, oraz lizawki solne. Wiele osób zastanawia się po co właściwe dokarmia się żubry w wolnożyjących... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności