Jarosław Stolarczyk

„Co czwarty żubr jest Polakiem“ pisze Gazeta Pomorska

Lidia Sternik-Stempkowska|04.02.2020

31 stycznia br. w Gazecie Pomorskiej ukazał się wywiad z prof. Wandą Olech. Artykuł nosi tytuł „Co czwarty żubr jest „Polakiem“.

Artykuł porusza głośne w ostatnim czasie  zagadnienie eliminacji żubrów jako narzędzia rozsądnego zarządzania gatunkiem objętym ochroną.

Prof. Olech udziala metytorycznych odpowiedzi na pytania o powody eliminacji żubrów, problemy zdrowotne tych ssaków a także historyczne aspekty ich ochrony.

Z artykułu dowiedzieć się także można po co w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prowadzony jest Bank Genów Żubra i dlaczego metapopulacje są przyszłością ochrony tego gatunku.

Cały artykuł przeczytać można tutaj

 

Lidia Sternik-Stempkowska|25.03.2020

XVIII Konferencja naukowa „Żubry w Puszczy Augustowskiej”

Zapraszamy na coroczną konferencję naukową na temat żubra organizowaną przez Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. Będzie to osiemnaste w cyklu, międzynarodowe spotkanie poświęcone żubrowi. Konferencja odbędzie się w Augustowie, w dniach 3-4 września 2020 r. Miejsce spotkania nie jest przypadkowe, bowiem wiosną 2018 roku po ponad dwustuletniej nieobecności do Puszczy Augustowskiej powróciły żubry. Przywieziono tutaj grupę siedmiu... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|16.03.2020

Augustowskie stado żubrów powiększyło się!

12 marca 2020 roku zostały przywiezione do zagrody aklimatyzacyjnej w Nadleśnictwie Augustów  kolejne żubry: 1 krowa z Puszczy Białowieskiej (Karotka), 2 krowy (Podpucha i Posesja II) i jeden byk (Podróżnik) z Kiermus. Żubry pozostaną w zagrodzie około trzech tygodni i następnie zostaną wypuszczone na wolność. Mamy nadzieję, że szybko połączą się z wolnożyjącym stadem w Puszczy... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności