Jarosław Stolarczyk

„Co czwarty żubr jest Polakiem“ pisze Gazeta Pomorska

Lidia Sternik-Stempkowska|04.02.2020

31 stycznia br. w Gazecie Pomorskiej ukazał się wywiad z prof. Wandą Olech. Artykuł nosi tytuł „Co czwarty żubr jest „Polakiem“.

Artykuł porusza głośne w ostatnim czasie  zagadnienie eliminacji żubrów jako narzędzia rozsądnego zarządzania gatunkiem objętym ochroną.

Prof. Olech udziala metytorycznych odpowiedzi na pytania o powody eliminacji żubrów, problemy zdrowotne tych ssaków a także historyczne aspekty ich ochrony.

Z artykułu dowiedzieć się także można po co w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prowadzony jest Bank Genów Żubra i dlaczego metapopulacje są przyszłością ochrony tego gatunku.

Cały artykuł przeczytać można tutaj

 

Lidia Sternik-Stempkowska|19.02.2020

OGŁOSZENIE – dzierżawa łąk

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, w związku z realizacją Zadania badawczego pt. ”Wszechstronny monitoring populacji i siedliska żubra” w ramach projektu rozwojowego: „Kompleksowy projekt ochrony żubra przez Lasy Państwowe” finansowanego ze środków Funduszu Leśnego, ogłasza możliwość wydzierżawienia łąkpołożonych na północnych i południowych obrzeżach Puszczy Białowieskiej w celu zwiększenia możliwości wyżywieniowych oraz minimalizacji szkód od... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|19.02.2020

Żubrze! Witaj w Górach Słonnych !

Od momentu wsiedlenia drugiej bieszczadzkiej subpopulacji żubrów linii białowiesko – kaukaskiej w 1976 roku do zagrody w Woli Michowej, obserwuje się  stały rozwój tego stada. Wraz ze wzrostem liczebności, żubry wypuszczone na wolność w 1980 r, stopniowo zajmowały  kolejne tereny bieszczadzkich nadleśnictw. Głównym kierunkiem migracji była północ, chociaż szczególnie w latach 1980- 90, żubry przemieszczały... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności