Do Profesora Zbigniewa Endlera

Oliwia Janik|21.02.2019

Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów zwróciła się do Profesora Zbigniewa Endlera, którego wypowiedzi przytoczyła w poniedziałek Gazeta Olsztyńska w artykule „Król puszczy na celowniku”.
Stwierdzenie Pana Profesora, że „kiedyś chwaliliśmy się restytucją żubra, a teraz zaczął nam on przeszkadzać, stąd decyzje o wzmożonych odstrzałach” wzbudza niepokój. W wysłanym w dniu dzisiejszym piśmie Prezes SMŻ zadała pytania komu żubry zaczęły przeszkadzać oraz na jakiej podstawie podana jest informacja o wzmożonych odstrzałach, skoro liczba eliminowanych żubrów jest mniejsza w porównaniu do lat poprzednich.
Każdy kto śledzi na bieżąco strony internetowe Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, Lasów Państwowych lub Białowieskiego Parku Narodowego wie także, że restytucją gatunku chwalimy się nadal. Na naszych, wypracowanych przez dziesiątki lat, metodach wzorują się instytucje zagraniczne.
Inny fragment wypowiedzi Pana Profesora to: „…metody biotechnologiczne umożliwiają redukcję populacji dzikich zwierząt w sposób zdecydowanie bardziej humanitarny…”. W piśmie Profesor Wanda Olech poprosiła o wyjaśnienie, co konkretnie Pan Profesor Endler miał na myśli, gdyż gospodarowanie populacjami dzikich zwierząt jest zadaniem ważnym i warto poznać wszelkie narzędzia służące prawidłowej realizacji tego zadania. Działając na rzecz żubra zależy nam, aby korzystać z najlepszych i najskuteczniejszych metod.
Liczymy na odpowiedź Pana Profesora, gdyż przyszłość żubra jest naszym priorytetem.

Fot. Janusz Sochacki

Oliwia Janik|24.05.2019

Medal im. Wiktora Godlewskiego dla Nadleśnictwa Borki

Pragniemy złożyć najserdeczniejsze gratulacje wszystkim pracownikom Nadleśnictwa Borki, którzy za sumienną opiekę nad żubrem zostali w dniu wczorajszym wyróżnieni Medalem im. Wiktora Godlewskiego. Nagroda przyznawana jest za zasługi dla ochrony przyrody oraz popularyzację wiedzy przyrodniczej. Na przyznanym Nadleśnictwu Borki medalu widnieje dedykacja „za czynną ochronę żubra w Puszczy Boreckiej”. Nagrodę odebrała delegacja Nadleśnictwa – Nadleśniczy... Czytaj dalej
Oliwia Janik|20.05.2019

SMŻ na Dniach SGGW

Tegoroczne Dni SGGW dobiegły końca. W tym roku przekazywaliśmy wyjątkowo dużo informacji o chorobach i zagrożeniach z jakimi zmagamy się prowadząc działania ochronne gatunku. Część z odwiedzających po raz pierwszy miała okazję zobaczyć żubra od środka, układając nasze puzzle anatomiczne. Dziękujemy za to, że kapryśna sobotnia pogoda nie przeszkodziła osobom zainteresowanym w odwiedzeniu naszego stoiska... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności