Do Profesora Zbigniewa Endlera

Oliwia Janik|21.02.2019

Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów zwróciła się do Profesora Zbigniewa Endlera, którego wypowiedzi przytoczyła w poniedziałek Gazeta Olsztyńska w artykule „Król puszczy na celowniku”.
Stwierdzenie Pana Profesora, że „kiedyś chwaliliśmy się restytucją żubra, a teraz zaczął nam on przeszkadzać, stąd decyzje o wzmożonych odstrzałach” wzbudza niepokój. W wysłanym w dniu dzisiejszym piśmie Prezes SMŻ zadała pytania komu żubry zaczęły przeszkadzać oraz na jakiej podstawie podana jest informacja o wzmożonych odstrzałach, skoro liczba eliminowanych żubrów jest mniejsza w porównaniu do lat poprzednich.
Każdy kto śledzi na bieżąco strony internetowe Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, Lasów Państwowych lub Białowieskiego Parku Narodowego wie także, że restytucją gatunku chwalimy się nadal. Na naszych, wypracowanych przez dziesiątki lat, metodach wzorują się instytucje zagraniczne.
Inny fragment wypowiedzi Pana Profesora to: „…metody biotechnologiczne umożliwiają redukcję populacji dzikich zwierząt w sposób zdecydowanie bardziej humanitarny…”. W piśmie Profesor Wanda Olech poprosiła o wyjaśnienie, co konkretnie Pan Profesor Endler miał na myśli, gdyż gospodarowanie populacjami dzikich zwierząt jest zadaniem ważnym i warto poznać wszelkie narzędzia służące prawidłowej realizacji tego zadania. Działając na rzecz żubra zależy nam, aby korzystać z najlepszych i najskuteczniejszych metod.
Liczymy na odpowiedź Pana Profesora, gdyż przyszłość żubra jest naszym priorytetem.

Fot. Janusz Sochacki

Oliwia Janik|20.08.2019

Konferencja o żubrach oraz wydarzenia towarzyszące

Wielkimi krokami zbliża się najważniejsze wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów – coroczna międzynarodowa konferencja naukowa o żubrach. W tym roku odbędzie się ona w Białowieży w dniach 5-6 września. W corocznie powiększającym się międzynarodowym gronie spotkamy się już po raz siedemnasty. Na obecną chwilę liczba zgłoszonych uczestników wydarzenia jest rekordowa – wynosi 240 osób... Czytaj dalej
Oliwia Janik|13.08.2019

Dzień Żubra 2019

Stowarzyszenie Miłośników Żubrów jak zawsze uczestniczyło w corocznym Dniu Żubra. W tym roku wydarzenie odbyło się już po raz trzynasty. Tradycyjnie już sierpniową sobotę w Lutowiskach rozpoczęły zawody strzeleckie i drwali. W „Chacie pod Florianem” zainteresowani przysłuchiwali się wykładowi dr. Stanisława Kaczora na temat stanu zdrowia bieszczadzkich żubrów. Podczas wydarzenia promowano przewodnik turystyczny po dolinie... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności