Dzień Żubra 2019

SMŻ-EBFS|13.08.2019

Stowarzyszenie Miłośników Żubrów jak zawsze uczestniczyło w corocznym Dniu Żubra. W tym roku wydarzenie odbyło się już po raz trzynasty.
Tradycyjnie już sierpniową sobotę w Lutowiskach rozpoczęły zawody strzeleckie i drwali.
W „Chacie pod Florianem” zainteresowani przysłuchiwali się wykładowi dr. Stanisława Kaczora na temat stanu zdrowia bieszczadzkich żubrów. Podczas wydarzenia promowano przewodnik turystyczny po dolinie górnego Sanu, który zaprezentowali jego autorzy Edward Marszałek i Stanisław Orłowski.

Już po raz piąty odbyło się Żubrze Dyktando, którego uczestnicy zmagali się z ortograficznymi pułapkami tekstu „Horror prestiżu – zazdrość w negliżu” autorstwa Małgorzaty Kaczorowskiej z Nadleśnictwa Dynów.

Podczas wydarzenia trwał kiermasz bieszczadzkich twórców, któremu towarzyszyły koncerty sygnalistów i występy sceniczne. Wśród stoisk najbardziej aktywne było Stowarzyszenie Miłośników Żubrów i Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Bieszczadzkie”. Przygotowano leśną ścieżkę sensoryczną i ekspozycję „Wykorzystanie surowca drzewnego”. Można było także wziąć udział w VIII już edycji Zawodów Szachowych o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Lutowiska.

Wręczono statuetki Bieszczadzkiego Żubra 2019 przyznawaną przez Kapitułę Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody. Tegorocznymi laureatami byli: Stanisław Kaczor, powiatowy lekarz weterynarii w Sanoku i Marek Marecki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie. Serdecznie gratulujemy laureatom, a w szczególności wieloletniemu członkowi SMŻ dr Kaczorowi, oddanemu sprawie zdrowia bieszczadzkich żubrów.

Rozstrzygnięto także konkurs imion dla urodzonych w tym roku cieląt żubra zamieszkujących zagrodę pokazową w Mucznem. Wygrały propozycje: „Pumori” i „Pumoczek”.

W trakcie Dnia Żubra 2019 odbyła się także premiera nowej nieMAPY w całości poświęconej żubrom w Polsce. Egzemplarze można było otrzymać także na stoisku SMŻ.

Cieszy rosnące zainteresowanie naszym stoiskiem na Dniu Żubra. Za rok również widzimy się w Lutowiskach!

SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|07.03.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który opracuje wkład do materiałów edukacyjnych (rozdział dotyczący ryb)  przygotowywanych w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania-ofertowego_ekspert-ryby Ofertę należy złożyć do dnia... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności