Fascynujące żubry

SMŻ-EBFS|17.12.2013

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAmiechnięte buzie dzieci, setki pytań na temat żubrów (i nie tylko), bardzo zadowoleni i także żywo zainteresowani tematem nauczyciele i opiekunowie, a wreszcie – satysfakcja prowadzących zajęcia… Tak najkrócej, nieformalnie można podsumować trwające blisko 2,5 roku warsztaty „Tropem żubra” zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów w Warszawie i Białowieży. Wzięło w nich udział ok. 150 grup dzieci w różnym wieku: przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz uczestników „Lata w mieście” czy kolonijnych grup w okolicach Puszczy Białowieskiej. Spotkania były dofinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Powodzenie programu mającego na celu spopularyzowanie wiedzy o naszym największym zwierzęciu przeszło najśmielsze oczekiwania. Za każdym razem po ogłoszeniu naboru na zajęcia w kolejnych kwartałach wolne miejsca znikały w ciągu kilku dni. Podczas warsztatów zapoznawano dzieci z życiem, biologią i zwyczajami żubrów (wiadomości były oczywiście dostosowane do wieku słuchaczy), a także z koniecznością ich ochrony. Słowo „słuchacze” jest zresztą w tym miejscu nie do końca właściwe, ponieważ warsztaty prowadzone były w sposób pozwalający dzieciom na aktywność, na ukierunkowaną zabawę, na rozwiązywanie quizów itp. Poruszano także przy okazji wiele szerszych zagadnień, związanych ogólnie z prawami przyrody i koniecznością dbania o środowisko i organizmy, które żyją wokół nas.

Żubry okazują się wciąż zwierzętami nieznanymi, bo nie tylko dzieci, ale i dorośli mało wiedzą na ich temat. Świadczyły o tym liczne pytania – często dotyczyły one np. tego, czy żubry są zwierzętami niebezpiecznymi dla człowieka; powszechne jest także mylenie żubrów z bizonami. Niektóre pytania zaskakiwały nawet doświadczonych prowadzących: podczas zwiedzania warszawskiego zoo, gdzie odbywały się zajęcia jedno z dzieci spytało „czy te zwierzęta są prawdziwe?”. Było też „czy żubry są szybsze niż Pistorius?”, a także „czy mrówka ma śledzionę?”…

Projekt „Tropem żubra” okazał się sukcesem. Stowarzyszenie Miłośników Żubrów już ma plany dotyczące dalszej działalności edukacyjnej – wszystko jednak będzie zależało od możliwości ich sfinansowania. Bo potrzeby – jak wykazały warsztaty – są ogromne.

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności