III Dzień Żubra w Bieszczadach

Oliwia Janik|27.08.2009

W dniu 8 sierpnia gmina Lutowiska wraz z nadleśnictwami Lutowiska i Stuposiany oraz Kołem Łowieckim „Gawra” zorganizowali III Dzień Żubra – otwartą imprezę plenerową. Przed dwoma laty, wójt gminy Lutowiska Włodzimierz Podyma zainicjował uroczystości pod patronatem żubra. Wieści o jakości imprezy rozchodzą się i co roku przybywa gości. W tym roku było ciekawie, trochę tłoczno. Patronat honorowy imprezy objął Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie.

W programie imprezy znalazły zawody strzeleckie w pięciu konkurencjach, w tym też o tytuł Kurkowego Króla Strzelców. Bardzo zacięta była rywalizacja bieszczadzkich drwali, którzy wykazywali się miedzy innymi sprawnością składania pilarki i dokładnością przerzynki drewnianych pali.

Podczas oficjalnej części imprezy wręczono statuetki Bieszczadzkiego Żubra, a odbiorcą jednej z nich był leśnik Ryszard Paszkiewicz – obrońca i promotor bieszczadzkich żubrów i członek naszego Stowarzyszenia. Również nasi członkowie, W. Olech i M. Hławiczka, byli nominowani do zaszczytnego wyróżnienia.

Nadleśnictwa i Bieszczadzki Park Narodowy prezentowały swoje duże dokonania w zakresie ochrony przyrody w tym głównego bohatera dnia – żubra. Było wiele innych atrakcji, jak stoiska, koncerty, wystawy oraz pyszne regionalne smakołyki. Należy mieć nadzieję, że w kolejnym Dniu Żubra nie zabraknie prezentacji naszego Stowarzyszenia.


Lidia Sternik-Stempkowska|22.09.2021

Walne zgromadzenie SMŻ wybrało Zarząd stowarzyszenia

8 września br. odbyło się walne zgromadzenie członków SMŻ, podczas którego na kolejną kadencję wybrano Zarząd stowarzyszenia w składzie: PREZES: Profesor Dr Hab. Wanda Olech WICEPREZES: Dr Hab. Wojciech Bielecki WICEPREZES: Mgr Inż. Maria Mellin SEKRETARZ: Profesor Dr Hab. Kajetan Perzanowski SKARBNIK: Mgr Inż. Krystyna Cielniak Stowarzyszenie Miłośników Żubrów powstało w listopadzie 2005 roku i... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|31.08.2021

Materiały konferencyjne Żubry w Puszczy Augustowskiej już dostępne!

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami konferencyjnymi, zawierającymi zbiór referatów, które prezentowane będą  podczas zbliżającej się Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Żubry w Puszczy Augustowskiej”, w dniach 9-10 września 2021 r. Zapraszamy także do zapoznania się z najnowszym Biuletynem Żubr i jego ochrona zawierającym streszczenie prezentowanych podczas konferencji publikacji. Materiały konferencyjne European Bison Conservation Newsletter Vol.13... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności