IV Dzień Żubra w Lutowiskach

Oliwia Janik|17.08.2010

Prof. Wanda Olech uhonorowana stauetką Bieszczadzkiego Żubra

Stowarzyszenie Miłośników Żubrów po raz pierwszy na Dniu Żubra w Lutowiskach rozstawiło promocyjne stoisko, w którym szczególnym zainteresowaniem cieszył się leżący wypchany żubr, służący jako świetne tło do rodzinnych zdjęć. Dzieci chętnie wypełniały barwami „żubrowe” kolorowanki, natomiast dorośli zaopatrywali się w ulotki informacyjne, a także kupowali koszulki i inne gadżety opatrzone wizerunkiem królewskiego zwierzęcia. Wiele osób wysłuchało prelekcji prof. Wandy Olech na temat historii ochrony żubra w Polsce.
Najprzyjemniejsza dla Stowarzyszenia część IV Dnia Żubra nastąpiła o godz. 16. Pani profesor została uhonorowana statuetką Bieszczadzkiego Żubra, przyznawaną za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony żubrów oraz popularyzację tej tematyki w społeczeństwie. Tym samym jest pierwszą kobietą, która takie zaszczytne wyróżnienie otrzymała.
Drugą statuetkę (każdego roku Kapituła przyznaje dwie) otrzymał wójt Gminy Lutowiska, p. Włodzimierz Podyma.
Samo Stowarzyszenie zostało do tej nagrody oficjalnie nominowane (otrzymało specjalny list gratulacyjny i okolicznościowy kufel), co także jest dużym, wartym odnotowania osiągnięciem.
Stowarzyszenie Miłośników Żubrów już dziś deklaruje, że jego stoisko na Dniu Żubra w Lutowiskach stanie się stałym elementem tego święta, w którym licznie uczestniczyli mieszkańcy Bieszczad i turyści.

Tekst: Elżbieta Strucka


Lidia Sternik-Stempkowska|22.09.2021

Walne zgromadzenie SMŻ wybrało Zarząd stowarzyszenia

8 września br. odbyło się walne zgromadzenie członków SMŻ, podczas którego na kolejną kadencję wybrano Zarząd stowarzyszenia w składzie: PREZES: Profesor Dr Hab. Wanda Olech WICEPREZES: Dr Hab. Wojciech Bielecki WICEPREZES: Mgr Inż. Maria Mellin SEKRETARZ: Profesor Dr Hab. Kajetan Perzanowski SKARBNIK: Mgr Inż. Krystyna Cielniak Stowarzyszenie Miłośników Żubrów powstało w listopadzie 2005 roku i... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|31.08.2021

Materiały konferencyjne Żubry w Puszczy Augustowskiej już dostępne!

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami konferencyjnymi, zawierającymi zbiór referatów, które prezentowane będą  podczas zbliżającej się Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Żubry w Puszczy Augustowskiej”, w dniach 9-10 września 2021 r. Zapraszamy także do zapoznania się z najnowszym Biuletynem Żubr i jego ochrona zawierającym streszczenie prezentowanych podczas konferencji publikacji. Materiały konferencyjne European Bison Conservation Newsletter Vol.13... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności