Barbara Kołodko

Kolejna konferencja za nami!

Barbara Kołodko|12.09.2019

Za nami XVII międzynarodowa konferencja naukowa o żubrach, czyli najważniejsze wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów. W tym roku wzięły w nim udział 222 osoby, które przyjechały z 13 krajów (Białoruś, Czechy, Dania, Niemcy, Hiszpania, Holandia, Polska, Rosja, Rumunia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina, Wielka Brytania). Sesje referatowe odbywały się w dniach 5-6 września 2019 r., podczas których zostały zaprezentowane 42 wystąpienia oraz 29 postery.

W trakcie pierwszego dnia konferencji odbyły się trzy sesje referatowe, prowadzone kolejno przez prof. dr hab. Kajetana Perzanowskiego, dr Adama Kwiatkowskiego oraz dr hab. Krzysztofa Anusza (prof. SGGW). Wieczorem uczestnicy wspólnie udali się na uroczystą kolację, podczas której zostały przez Panią prof. dr hab. Wandę Olech wręczone wyróżnienia dla osób oraz instytucji zasłużonych za działalność na rzecz żubrów w Polsce.

Drugi dzień został rozpoczęty sesją posterową, później uczestnicy mieli możliwość obejrzenia żubrów podczas sesji terenowej na terenie Rezerwatu Pokazowego Żubrów w Białowieży. W godzinach popołudniowych odbyła się najbardziej wyczekiwana IV sesja referatowa poświęcona tematom związanym ze stanem zdrowia największych ssaków Europy, którą poprowadziła prof. dr hab. Bożena Moskwa.

W sobotę część uczestników konferencji udała się jedną z dwóch wycieczek – do Rezerwatu Ścisłego oraz Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego lub zwiedzić białoruską część puszczy.

Wszystkim uczestnikom konferencji serdecznie dziękujemy za przybycie!

Lidia Sternik-Stempkowska|23.01.2020

Jaka przyszłość czeka żubra w Polsce?

BAJKA O CZEREŚNI Nad szumiącym potokiem, w pięknej dolinie mieli gospodarstwo Państwo X.  On wspaniały rolnik i ogrodnik, specjalista w swojej dziedzinie uprawiał  ziemię i pielęgnował sad, a Ona dbała o gospodarstwo domowe i rodzinę.  Życie płynęło spokojnie, co roku ziemia dawała plony, z sadu zbierano  dorodne owoce, z których Ona robiła dżemy, kompoty i... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|21.01.2020

W czerwcu nie powitamy na świecie żubrów z embriotransferu

Niezwykły eksperyment naukowy przeprowadzony przez zespół naukowców pod kierownictwem dr hab. Anny Duszewskiej, prof. SGGW z Instytutu Medycyny Weterynaryjnej, nie zakończy się narodzinami pierwszych na świecie żubrów uzyskanych w wyniku zapłodnienia in-vitro. W październiku pięciu krowom rasy czarno-białej implantowano pięć zarodków żubra. U trzech z nich potwierdzono ciążę. Transfer zarodków do matek zastępczych przeprowadził zespół naukowców,... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności