Krowa z Nadleśnictwa Żednia ma nową obrożę telemtryczną

Lidia Sternik-Stempkowska|24.01.2022

19 grudnia 2021 r.  wymieniona została obroża telemetryczna u krowy o imieniu Karpina. W tym celu żubrzyca została uśpiona, a po zdjęciu starej i założeniu nowej obroży skutecznie wybudzona.

Dzięki obrożom telemetrycznym można obserwować zachowania żubrów zdalnie, bez konieczności niepokojenia ich.  Obroże telemetryczne są również nieocenioną pomocą w zarządzaniu populacją gatunku. Nadajniki GPS przesyłają do systemu informację o swojej lokalizacji. Zebrane w nadleśnictwie dane pozwalają, m.in. na tworzenie map, dzięki którym wiadomo po jakim obszarze porusza się stado.

Niezliczona ilość danych na temat zachowania danego stada pozwala także na wybranie zimowego miejsca dokarmiania żubrów. W Nadleśnictwie Żednia od paru lat jest to stałe miejsce w leśnictwie Sokole. Aktualnie trwa sezon dokarmiania. Od listopada 2021 r. do końca marca 2022 r. żubry będą dokarmiane burakami pastewnymi, owsem oraz sianem.

Cenne dane z nadajników telemetrycznych zbierane są także w naszej aplikacji Obserwator Żubrów. Pozwala ona administratorom śledzić zdalnie jak przemieszczają się żubry z obrożami w całej Polsce.

Fot i tekst: Justyna Bójko

SMŻ-EBFS|07.06.2023

Lasy dla żubra z Nadleśnictwem Dwukoły

W niedzielę 4 czerwca na terenie Parku Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego leśnicy z Nadleśnictwa Dwukoły wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia Miłośników Żubrów oraz z uczniami Technikum Leśnego z Iłowa-Osady przygotowali atrakcje dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka. Na najmłodszych czekały atrakcje w różnych leśnych strefach. Tematem przewodnim były przygotowania jednostki do przyjęcia żubrów w Pokazowej... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|22.05.2023

Dni SGGW 2023 za nami!

Dziękujemy uczestnikom za tak liczne odwiedziny naszego stoiska! W tym roku testowaliśmy nowe zadania i formy edukacji i cieszymy się z tak pozytywnego odbioru. Na kolejnych wydarzeniach z naszym udziałem nie zabraknie kolorowych labiryntów, puzzli magnetycznych oraz edukacji z wykorzystaniem eksponatów żubrowych. Będziemy też chętnie dzielić się z Miłośnikami żubrów nowymi wzorami tatuaży!  ... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności