Krowa z Nadleśnictwa Żednia ma nową obrożę telemtryczną

Lidia Sternik-Stempkowska|24.01.2022

19 grudnia 2021 r.  wymieniona została obroża telemetryczna u krowy o imieniu Karpina. W tym celu żubrzyca została uśpiona, a po zdjęciu starej i założeniu nowej obroży skutecznie wybudzona.

Dzięki obrożom telemetrycznym można obserwować zachowania żubrów zdalnie, bez konieczności niepokojenia ich.  Obroże telemetryczne są również nieocenioną pomocą w zarządzaniu populacją gatunku. Nadajniki GPS przesyłają do systemu informację o swojej lokalizacji. Zebrane w nadleśnictwie dane pozwalają, m.in. na tworzenie map, dzięki którym wiadomo po jakim obszarze porusza się stado.

Niezliczona ilość danych na temat zachowania danego stada pozwala także na wybranie zimowego miejsca dokarmiania żubrów. W Nadleśnictwie Żednia od paru lat jest to stałe miejsce w leśnictwie Sokole. Aktualnie trwa sezon dokarmiania. Od listopada 2021 r. do końca marca 2022 r. żubry będą dokarmiane burakami pastewnymi, owsem oraz sianem.

Cenne dane z nadajników telemetrycznych zbierane są także w naszej aplikacji Obserwator Żubrów. Pozwala ona administratorom śledzić zdalnie jak przemieszczają się żubry z obrożami w całej Polsce.

Fot i tekst: Justyna Bójko

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności