Krowa z Nadleśnictwa Żednia ma nową obrożę telemtryczną

Lidia Sternik-Stempkowska|24.01.2022

19 grudnia 2021 r.  wymieniona została obroża telemetryczna u krowy o imieniu Karpina. W tym celu żubrzyca została uśpiona, a po zdjęciu starej i założeniu nowej obroży skutecznie wybudzona.

Dzięki obrożom telemetrycznym można obserwować zachowania żubrów zdalnie, bez konieczności niepokojenia ich.  Obroże telemetryczne są również nieocenioną pomocą w zarządzaniu populacją gatunku. Nadajniki GPS przesyłają do systemu informację o swojej lokalizacji. Zebrane w nadleśnictwie dane pozwalają, m.in. na tworzenie map, dzięki którym wiadomo po jakim obszarze porusza się stado.

Niezliczona ilość danych na temat zachowania danego stada pozwala także na wybranie zimowego miejsca dokarmiania żubrów. W Nadleśnictwie Żednia od paru lat jest to stałe miejsce w leśnictwie Sokole. Aktualnie trwa sezon dokarmiania. Od listopada 2021 r. do końca marca 2022 r. żubry będą dokarmiane burakami pastewnymi, owsem oraz sianem.

Cenne dane z nadajników telemetrycznych zbierane są także w naszej aplikacji Obserwator Żubrów. Pozwala ona administratorom śledzić zdalnie jak przemieszczają się żubry z obrożami w całej Polsce.

Fot i tekst: Justyna Bójko

SMŻ-EBFS|12.05.2022

Dni SGGW 20-21 maja 2022

Zapraszamy do odwiedzenia stoiska Stowarzyszenia Miłośników Żubrów na tegorocznych Dniach SGGW. Po przerwie spotykamy się ponownie  na terenie Starego Kampusu przy ulicy Nowoursynowskiej 166 w Warszawie.  Na naszym stoisku przewidzieliśmy atrakcje dla dzieci i dorosłych. Zapraszamy 20-21 maja 2022 roku w godzinach 10 – 16!... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|10.05.2022

Rozwój czasopisma Żubr i jego ochrona Biuletyn

Rozpoczęliśmy proces przenoszenia zawartości czasopisma Żubr i jego ochrona Biuletyn (European Bison Conservation Newsletter) na platformę Open Journal System, w celu umieszczenia go na liście czasopism indeksowanych w bazie SCOPUS. Nowa strona czasopisma znajduje się pod adresem http://ojs.wisent.org/ Od 2008 roku Biuletyn ukazywał się corocznie w związku z międzynarodową konferencją poświęconą żubrom, organizowaną przez Stowarzyszenie Miłośników... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności