Majowe wędrówki żubrów

SMŻ-EBFS|21.05.2013

P1030931zmnAż 7 żubrów zmieniło na początku maja swoje dotychczasowe miejsca pobytu. W celu „odświeżenia krwi”, czyli poprawy puli genowej w stadach i zmniejszenia inbredu (kojarzenia krewniaczego) przeniesiono między hodowlami kilka młodych zwierząt. Najdłużej trwała przeprowadzka dwóch samic, Portofino i Powinety z Wolińskiego Parku Narodowego do Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach – załadowane rano zostały wypuszczone w nocy. Podróż zniosły jednak dobrze. Przyjechał tu także samiec Poszyt z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Zwierzęta przeznaczone do rozrodu trafiły do zagrody hodowlanej, ukrytej przed wzrokiem turystów.

Ze Smardzewic z kolei wyjechały byki Pospałek i Posłaniec III, by zasilić stado w Puszczy Boreckiej. Przez pewien czas przed przyłączeniem do gromadki żubrów w zagrodzie pokazowej w Wolisku miały przebywać w osobnej kwaterze, ale okazały się bardzo spokojne i przyjacielskie, więc już wszystkie żubry są razem.

Do warszawskiego zoo trafiły żubrzyce Pogódka i Pociemna z OKL w Gołuchowie.

Podróże między ośrodkami odbyły w wielkich samochodach, specjalnie przystosowanych do przewożenia skrzyń na tak duże zwierzęta, pod okiem wyspecjalizowanego przewoźnika z Pszczyny. Transport został sfinansowany z projektu „Ochrona in situ żubra Bison bonasus w Polsce” i nie jest to jeszcze koniec planowanych wędrówek żubrów w tym sezonie.

Na zdjęciach (fot. Paweł Drzewiecki) – najmłodszy członek stada w Wolińskim Parku Narodowym: jałóweczka przyszła na świat już po wyjeździe starszych pobratymców. Obecnie więc w zagrodzie pokazowej w Międzyzdrojach można podziwiać 6 żubrów.

Redakcja|01.05.2024

KONFERENCJA ŻUBROWA 5-6 września 2024

Zapraszamy do rejestracji na XXI Międzynarodową Konferencję Naukową „Żubr w Puszczy Rominckiej”,  organizowaną w dniach 5-6 września 2024 roku.  Wszystkie informacje dostępne są na stronie https://konferencja.smz.waw.pl/ Konferencja w tym roku odbędzie się w Gołdapi, mieście o statusie uzdrowiska. Gołdap leży na pograniczu trzech terytoriów dawnych plemion bałtyckich: na północ Nadrowów, na południe Galindów, zaś na... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności