Nagroda za żubrową edukację

SMŻ-EBFS|14.11.2011

„Tropem żubra” – to program edukacji ekologicznej dla przedszkolaków i dzieci ze szkół podstawowych prowadzony w tym roku przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie. Rozpoczęty wiosną okazał się „strzałem w dziesiątkę”, a zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania pomysłodawców. Jak powiedziała nam manager Pokazowej Zagrody, Ewelina Skrobol, początkowe obawy o frekwencję okazały się zupełnie nieuzasadnione i trzeba było projekt rozbudować. Od kwietnia do listopada w warsztatach wzięło udział ponad 8 tysięcy dzieci. Przygotowano dla nich zajęcia na temat życia i zwyczajów największego ssaka w Europie oraz pozostałych mieszkańców zagrody, dzieci otrzymały też m.in. bezpłatnie zeszyty ćwiczeń z quizami i zagadkami.

Działania te zostały dostrzeżone poza Pszczyną: za program „Tropem żubra” oraz doposażanie placówki w pomoce dydaktyczne, m.in. ekspozycje roślinne i zwierzęce oraz multimedia ośrodek został nagrodzony w prestiżowym konkursie organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska w Katowicach na najlepszy ośrodek edukacji ekologicznej w województwie śląskim. W konkursie startowały 24 placówki.

Ogromne zainteresowanie tymi zajęciami spowodowało, że powstał kolejny projekt dotyczący żubrów, tym razem o ogólnopolskiej skali. W jego realizacji weźmie udział Stowarzyszenie Miłośników Żubrów, które podpisze umowę z koordynatorem projektu – Agencją Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. O żubrach będzie w przyszłym roku uczyć się 20 tys. dzieci, już nie tylko w Pszczynie, ale i w Warszawie oraz w Białowieży. Stowarzyszenie Miłośników Żubrów przygotowuje obecnie własne materiały edukacyjne, aktualizuje także lekcję multimedialną pt „Kilka faktów z życia żubra” na temat życia żubrów i ochrony gatunku, która została wydana kilka lat temu i cieszyła się dużym powodzeniem.

Projekt „Tropem żubra” jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Redakcja|01.05.2024

KONFERENCJA ŻUBROWA 5-6 września 2024

Zapraszamy do rejestracji na XXI Międzynarodową Konferencję Naukową „Żubr w Puszczy Rominckiej”,  organizowaną w dniach 5-6 września 2024 roku.  Wszystkie informacje dostępne są na stronie https://konferencja.smz.waw.pl/ Konferencja w tym roku odbędzie się w Gołdapi, mieście o statusie uzdrowiska. Gołdap leży na pograniczu trzech terytoriów dawnych plemion bałtyckich: na północ Nadrowów, na południe Galindów, zaś na... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności