Niecodzienne znalezisko w Nadleśnictwie Hajnówka

Lidia Sternik-Stempkowska|03.06.2020

Nadleśnictwo Hajnówka podobnie jak inne nadleśnictwa zaangażowane w projekt „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” prowadziło zimowe dokarmianie żubrów. Zwierzęta chętnie korzystały z wyłożonej karmy. Wraz z nadejściem wiosny i zakończeniem wykładania karmy przyszedł czas na uprzątnięcie miejsc dokarmiania i ich przygotowania do kolejnego sezonu.

Niecodziennego znaleziska dokonał w lutym leśniczy Leśnictwa Czerlonka. Znalazł w pobliżu leśnej drogi częściowo zjedzonego martwego osobnika żubra (młodego byka). Kilka dni wcześniej leśniczy dostrzegł watahę wilków przebywających w tym obszarze Puszczy. Prawdopodobnie żubr stoczył dramatyczną walkę o życie, gdyż w miejscu śmiertelnego ataku wilków pozostały liczne ślady. Na okolicznych krzewach widać połamane gałęzie i wydartą ściółkę. Widoczne też były tropy wilków i sierść walczących zwierząt. Znając metodę polowania wilków na tak duże i ciężkie zwierzę, najprawdopodobniej musiały one łapać zębami tylne nogi żubra, aby ten przykucnął, w tym czasie pozostałe drapieżniki powaliły go na ziemię. Lekarz weterynarii Białowieskiego Parku Narodowego przeprowadziła sekcję zwłok żubra. Ślady na szyi zagryzionego zwierzęcia i sposób zjedzenia go, świadczą o tym, że dokonały tego wilki. Po dokładnych oględzinach zwłok, pobrano próby do dalszych badań.

Liczba wilków w Puszczy Białowieskiej szacowana jest na około 30 osobników, bytujących w 3 watahach. Ataki wilków na żubry notowane są rzadko, w Puszczy Białowieskiej 1-2 razy w roku. Ofiarami drapieżników padają zwykle cielęta lub młode osobniki, które odłączyły się od stada. W stadzie bowiem, młode są aktywnie bronione przed wilkami przez dorosłe żubry. Skuteczne ataki na dorosłe osobniki są sporadyczne, bo nawet pojedynczy zdrowy żubr jest w stanie obronić się przed atakiem watahy wilków.

Jowita Morawska

fot. Archiwum Nadleśnictwa Hajnówka

Lidia Sternik-Stempkowska|16.10.2020

Czynna ochrona żubra – warsztaty on-line, 29 października 2020

Stowarzyszenie Miłośników Żubrów zaprasza  na warsztaty on-line pt. „Czynna ochrona populacji żubra”, które odbędą się w dniu  29 października br.  Celem warsztatów jest przedstawienie społeczności lokalnej żubra – gatunku wymagającego ochrony czynnej, w związku z planami jego reintrodukcji  w Nadleśnictwie Gołdap.   Program warsztatów 10:00 – rozpoczęcie warsztatów, „Historia i aktualna sytuacja gatunku” – Wanda Olech, SGGW 10:40... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|15.10.2020

Przygotowania do zimy w Nadleśnictwie Białowieża

Mimo deszczowego czerwca Nadleśnictwo Białowieża zgromadziło już zapasy niezbędne do zimowego dokarmiania żubrów. Leśnicy suszą i gromadzą skoszone wczesnym latem siano, które stanowi podstawę pokarmu żubrów. Najlepsze jest siano z pierwszego pokosu skoszone z początkiem kłoszenia – wówczas jest ono najbogatsze w składniki odżywcze. W miarę dojrzewania roślin koncentracja składników mineralnych i białka maleje, przy... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności