Niecodzienne znalezisko w Nadleśnictwie Hajnówka

Lidia Sternik-Stempkowska|03.06.2020

Nadleśnictwo Hajnówka podobnie jak inne nadleśnictwa zaangażowane w projekt „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” prowadziło zimowe dokarmianie żubrów. Zwierzęta chętnie korzystały z wyłożonej karmy. Wraz z nadejściem wiosny i zakończeniem wykładania karmy przyszedł czas na uprzątnięcie miejsc dokarmiania i ich przygotowania do kolejnego sezonu.

Niecodziennego znaleziska dokonał w lutym leśniczy Leśnictwa Czerlonka. Znalazł w pobliżu leśnej drogi częściowo zjedzonego martwego osobnika żubra (młodego byka). Kilka dni wcześniej leśniczy dostrzegł watahę wilków przebywających w tym obszarze Puszczy. Prawdopodobnie żubr stoczył dramatyczną walkę o życie, gdyż w miejscu śmiertelnego ataku wilków pozostały liczne ślady. Na okolicznych krzewach widać połamane gałęzie i wydartą ściółkę. Widoczne też były tropy wilków i sierść walczących zwierząt. Znając metodę polowania wilków na tak duże i ciężkie zwierzę, najprawdopodobniej musiały one łapać zębami tylne nogi żubra, aby ten przykucnął, w tym czasie pozostałe drapieżniki powaliły go na ziemię. Lekarz weterynarii Białowieskiego Parku Narodowego przeprowadziła sekcję zwłok żubra. Ślady na szyi zagryzionego zwierzęcia i sposób zjedzenia go, świadczą o tym, że dokonały tego wilki. Po dokładnych oględzinach zwłok, pobrano próby do dalszych badań.

Liczba wilków w Puszczy Białowieskiej szacowana jest na około 30 osobników, bytujących w 3 watahach. Ataki wilków na żubry notowane są rzadko, w Puszczy Białowieskiej 1-2 razy w roku. Ofiarami drapieżników padają zwykle cielęta lub młode osobniki, które odłączyły się od stada. W stadzie bowiem, młode są aktywnie bronione przed wilkami przez dorosłe żubry. Skuteczne ataki na dorosłe osobniki są sporadyczne, bo nawet pojedynczy zdrowy żubr jest w stanie obronić się przed atakiem watahy wilków.

Jowita Morawska

fot. Archiwum Nadleśnictwa Hajnówka

Lidia Sternik-Stempkowska|13.01.2021

Zapraszamy na cykl wykładów online „Poznaj żubra”

Serdecznie zapraszamy na cykl wykładów on-line „Poznaj żubra”. Dwa razy w miesiącu eksperci i pasjonaci gatunku przekażą swoją najlepszą wiedzę o żubrze, jego historii, biologii i zwyczajach. Spotkania będą w formie wykładów online z możliwością zadawania pytań. Uczestnicy wykładów nie tylko dowiedzą się wielu ciekawostek ale także zobaczą niezwykłe zdjęcia i filmy z życia żubrów.... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|05.01.2021

Materiały z warsztatów on-line „Ochrona populacji żubra w zagrodach”, 27 listopada 2020 r.

Celem warsztatów było przedstawienie lokalnej społeczności żubra – gatunku wymagającego ochrony czynnej, w związku z planami uruchomienia zagrody pokazowej żubrów w  Nadleśnictwie Dwukoły. Warsztaty były ogólnodostępne, ponieważ podobnie jak poprzednie odbyły się zdalnie za pośrednictwem MS Teams. Udział wymagał zgłoszenia poprzez formularz dostępny na stronie internetowej Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. Zaproszenia do udziału w szkoleniach zostały przesłane... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności