Niecodzienne znalezisko w Nadleśnictwie Hajnówka

Lidia Sternik-Stempkowska|03.06.2020

Nadleśnictwo Hajnówka podobnie jak inne nadleśnictwa zaangażowane w projekt „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” prowadziło zimowe dokarmianie żubrów. Zwierzęta chętnie korzystały z wyłożonej karmy. Wraz z nadejściem wiosny i zakończeniem wykładania karmy przyszedł czas na uprzątnięcie miejsc dokarmiania i ich przygotowania do kolejnego sezonu.

Niecodziennego znaleziska dokonał w lutym leśniczy Leśnictwa Czerlonka. Znalazł w pobliżu leśnej drogi częściowo zjedzonego martwego osobnika żubra (młodego byka). Kilka dni wcześniej leśniczy dostrzegł watahę wilków przebywających w tym obszarze Puszczy. Prawdopodobnie żubr stoczył dramatyczną walkę o życie, gdyż w miejscu śmiertelnego ataku wilków pozostały liczne ślady. Na okolicznych krzewach widać połamane gałęzie i wydartą ściółkę. Widoczne też były tropy wilków i sierść walczących zwierząt. Znając metodę polowania wilków na tak duże i ciężkie zwierzę, najprawdopodobniej musiały one łapać zębami tylne nogi żubra, aby ten przykucnął, w tym czasie pozostałe drapieżniki powaliły go na ziemię. Lekarz weterynarii Białowieskiego Parku Narodowego przeprowadziła sekcję zwłok żubra. Ślady na szyi zagryzionego zwierzęcia i sposób zjedzenia go, świadczą o tym, że dokonały tego wilki. Po dokładnych oględzinach zwłok, pobrano próby do dalszych badań.

Liczba wilków w Puszczy Białowieskiej szacowana jest na około 30 osobników, bytujących w 3 watahach. Ataki wilków na żubry notowane są rzadko, w Puszczy Białowieskiej 1-2 razy w roku. Ofiarami drapieżników padają zwykle cielęta lub młode osobniki, które odłączyły się od stada. W stadzie bowiem, młode są aktywnie bronione przed wilkami przez dorosłe żubry. Skuteczne ataki na dorosłe osobniki są sporadyczne, bo nawet pojedynczy zdrowy żubr jest w stanie obronić się przed atakiem watahy wilków.

Jowita Morawska

fot. Archiwum Nadleśnictwa Hajnówka

Lidia Sternik-Stempkowska|14.04.2021

Żubry wczoraj i dziś. Nowy film przyrodniczy

Posłuchajcie o największym ssaku lądowym Europy, królu puszczy – żubrze. Jak wygląda jego życie? Ile gatunków roślin mu smakuje? Jakiej potrzebuje przestrzeni? Jak bardzo jego istnienie jest uzależnione od pomocy człowieka i jakie problemy napotkał w przeszłości? Żubr to flagowy gatunek polskiej fauny, symbol czynnej ochrony przyrody. Uratowany niemal sto lat temu od niechybnej zagłady... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|14.04.2021

Zapraszamy na webinar „Wolne stado żubrów w Lasach Janowskich”

Serdecznie zapraszamy na kolejne, już ósme spotkanie z cyklu „Poznaj żubra”. Wykład pt. „Wolne stado żubrów w Lasach Janowskich” odbędzie się 15 kwietnia br. o godzinie 18.00, za pośrednictwem platformy MS Teams. O przygotowaniach do wprowadzenia żubrów do środowiska opowie Bartłomiej Kosiarski, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Janów Lubelski. Udział w spotkaniu jest bezpłatny i nie wymaga... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności