Niezwykłe chrzciny w Białowieży

SMŻ-EBFS|14.12.2010

Bardzo miła uroczystość odbyła się 7 grudnia w Rezerwacie Pokazowym Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego. Nadano imię młodej – urodzonej w sierpniu br. – żubrzyczce, a „rodzicami chrzestnymi” była młodzież z Technikum Leśnego w Białowieży. Wyboru imienia dokonano w drodze konkursu, do którego uczniowie technikum zgłosili 64 propozycje. Zgodnie z zasadami Księgi Rodowodowej Żubrów imię musiało zaczynać się na PO; matka to Pontyjka, a ojciec Postój.

Pierwsze miejsce w plebiscycie zajęła nazwa POPI, ale ponieważ, zdaniem pracowników parku narodowego, zbyt słabo wskazuje ona na płeć żubra, zdecydowano się na wybór imienia, które zajęło II miejsce w konkursie i które zgłosiła Izabela Kujawska. Tak więc w obecności uczniów Technikum Leśnego, dyrekcji szkoły i przedstawicieli BPN jałówka otrzymała imię POTEELKA.

Konkurs wzbudził wśród młodzieży duże zainteresowanie, przekładające się również na zwiększone zainteresowanie samymi żubrami – ich biologią, trybem życia, historią gatunku, a także na bliższą współpracę z białowieskim rezerwatem pokazowym. – Zdjęcia z chrzcin Poteelki ozdobią szkolne korytarze – zapowiada dyrektor technikum Anna Kulbacka. – Cieszymy się z efektów tego konkursu i na pewno nie jest to ostatnia inicjatywa wypływająca od uczniów naszej szkoły.

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Technikum Leśnego w Białowieży


Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności