Nowe żubry w zagrodzie pokazowej w Mucznem

Redakcja|05.12.2022

Do zagrody pokazowej w Mucznem dojechały 3 żubry z niemieckiej hodowli w Springe. Młody byk Spowid oraz 2 krowy Vaiana i SP Melina będą się teraz aklimatyzować by wkrótce dołączyć do stada zagrodowego.

Mądre zarządzanie populacją żubrów wymaga wymiany osobników między hodowcami. Robi się to po to, aby wzbogacić pulę genetyczną. U żubrów jest to i tak trudne, ale bardzo istotne. To eksperci z wieloletnim doświadczeniem i na podstawie rodowodów żubrów decydują, z której hodowli należy przywieźć zwierzęta.

Na zdjęciu widzicie jedną z krów tuż po podaniu środka usypiającego. Żubry przed każdą podróżą muszą być przebadane bo tylko zdrowe zwierzęta mogą zasilić stado. Gdy żubr się wybudzi a jego stan zdrowia jest bez zastrzeżeń może wyruszyć w podróż. Zwierzęta transportuje się w drewnianych skrzyniach, które zaprwniają im bezpieczeństwo a jednocześnie ograniczają stres do minimum.

Fot. Tomas Henning

Redakcja|28.11.2023

Wojciech Sobociński, ROGATE DUSZE – recenzja

Niepokorne olbrzymy Po ponad 20 latach szperania po licznych archiwach i wertowania setek stron dokumentów ukazała się książka podsumowująca ważną część wiedzy (często zupełnie nowej) dotyczącej akcji ratowania ostatnich żubrów. Zapraszamy do zapoznania się z recenzją książki Wojciecha Sobocińskiego Rogate dusze. Recenzja Małgorzaty Kołodziejczyk ukazała się w październikowym Głosie Lasu:          ... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|26.11.2023

OGŁOSZENIE

Z uwagi na brak ofert w  odpowiedzi na opublikowane ogłoszenie, ponownie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do składania ofert. Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na realizacji serii 5 ok. 90 minutowych webinariów tłumaczonych na PJM, a także nagranie 3 ok. 40 minutowych lekcji edukacyjnych, w ramach projektu „Co kupować, aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności