Nowe żubry w zagrodzie pokazowej w Mucznem

Jolanta Kaczmarska|05.12.2022

Do zagrody pokazowej w Mucznem dojechały 3 żubry z niemieckiej hodowli w Springe. Młody byk Spowid oraz 2 krowy Vaiana i SP Melina będą się teraz aklimatyzować by wkrótce dołączyć do stada zagrodowego.

Mądre zarządzanie populacją żubrów wymaga wymiany osobników między hodowcami. Robi się to po to, aby wzbogacić pulę genetyczną. U żubrów jest to i tak trudne, ale bardzo istotne. To eksperci z wieloletnim doświadczeniem i na podstawie rodowodów żubrów decydują, z której hodowli należy przywieźć zwierzęta.

Na zdjęciu widzicie jedną z krów tuż po podaniu środka usypiającego. Żubry przed każdą podróżą muszą być przebadane bo tylko zdrowe zwierzęta mogą zasilić stado. Gdy żubr się wybudzi a jego stan zdrowia jest bez zastrzeżeń może wyruszyć w podróż. Zwierzęta transportuje się w drewnianych skrzyniach, które zaprwniają im bezpieczeństwo a jednocześnie ograniczają stres do minimum.

Fot. Tomas Henning

SMŻ-EBFS|19.01.2023

“Kulturalny Czwartek” w Muzeum SGGW – relacja

Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaprasza na Kulturalny Czwartek z prof. dr hab. WANDĄ OLECH wybitną specjalistką zajmującą się ochroną żubrów w Polsce i Europie Tytuł spotkania: CZY ŻUBR MA COŚ WSPÓLNEGO Z CEBULĄ? 19 stycznia 2023, godzina 17.00 Muzeum SGGW, ul. Nowoursynowska 161 Budynek Biblioteki Głównej SGGW, wejście C, I piętro  ... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|27.12.2022

Spoty edukacyjne o żubrach – odcinek 2 – „Jak bezpiecznie obserwować żubry?” 

Prezentujemy drugi spot edukacyjny – „Jak bezpiecznie obserwować żubry?” Żubry nie są agresywne w stosunku do ludzi. Nigdy nie wiemy jednak, w jaki sposób zachowa się dzikie zwierzę, gdy podejdziemy za blisko. Obejrzyj film   Jest to jeden z dziesięciu spotów edukacyjnych podnoszących ciekawe i istotne kwestie z życia żubrów. Spoty zrealizowano w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności