Nowe żubry w zagrodzie pokazowej w Mucznem

Redakcja|05.12.2022

Do zagrody pokazowej w Mucznem dojechały 3 żubry z niemieckiej hodowli w Springe. Młody byk Spowid oraz 2 krowy Vaiana i SP Melina będą się teraz aklimatyzować by wkrótce dołączyć do stada zagrodowego.

Mądre zarządzanie populacją żubrów wymaga wymiany osobników między hodowcami. Robi się to po to, aby wzbogacić pulę genetyczną. U żubrów jest to i tak trudne, ale bardzo istotne. To eksperci z wieloletnim doświadczeniem i na podstawie rodowodów żubrów decydują, z której hodowli należy przywieźć zwierzęta.

Na zdjęciu widzicie jedną z krów tuż po podaniu środka usypiającego. Żubry przed każdą podróżą muszą być przebadane bo tylko zdrowe zwierzęta mogą zasilić stado. Gdy żubr się wybudzi a jego stan zdrowia jest bez zastrzeżeń może wyruszyć w podróż. Zwierzęta transportuje się w drewnianych skrzyniach, które zaprwniają im bezpieczeństwo a jednocześnie ograniczają stres do minimum.

Fot. Tomas Henning

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności