Nowy temat na warsztatach – Podróżnik

SMŻ-EBFS|09.12.2012

Podczas warsztatów w Nadleśnictwie Oborniki dotyczących szeroko pojętej ochrony żubra Bison bonasus w Polsce, a których uczestnikami byli tym razem przede wszystkim studenci poznańskich uczelni, pojawił się nieplanowany wcześniej, ale bardzo ciekawy temat: samotna wędrówka ok. 3,5-letniego byka nazwanego z tego powodu Podróżnikiem, który przywędrował w pobliże Obornik z Mirosławca, w województwie zachodniopomorskim. Mówiła o nim Magda Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, prezentując dotychczasowe dokonania w ramach projektu „Ochrona żubrówin situ w województwie zachodniopomorskim”. 

Żubr wyruszył w drogę na początku listopada i obecnie śledzony jest niemal każdy jego krok. Szczegóły, wraz z mapką trasy Podróżnika można znaleźć na stronie ZTP: http://www.zubry.home.pl/zubry/.

Oto obszerne fragmenty historii tej wyprawy, opisanej przez obserwatorów – opiekunów stada.

10 listopada około godziny 11 otrzymaliśmy informację od policjantów z Krzyża o obecności żubra na polach wsi Lubcz Wielki koło Krzyża. Około godziny 13 byliśmy na miejscu i rzeczywiście w pobliżu krów kręcił się około 3,5-letni byczek. Samce żubrów często wędrują na znaczne odległości od macierzystego stada, jest to wpisane w ich biologię. Regularnie dostajemy informacje o wędrujących żubrach, niestety w większości przypadków nie udaje nam się odnaleźć wędrowca. Tym razem było inaczej – udało się zlokalizować żubra w pobliżu stada krów na łąkach wsi Lubcz Wielki. Rejon ten oddalony jest od areału stada żubrów w Nadleśnictwie Mirosławiec, skąd żubr wywędrował, o około 50 km w linii prostej. Nasz żubr na pewno pokonał o wiele więcej kilometrów, musiał też przekroczyć Noteć. Zwierzę odnalezione na łąkach koło Krzyża było spokojne, po długiej samotnej wędrówce szukało kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku, a stado bydła to w takiej sytuacji surogat stada żubrów. Samiec żubr nie ma przy tym żadnych zapędów reprodukcyjnych w stosunku do domowych krów, po paru dniach, gdy się nieco uspokoi w towarzystwie innych zwierząt, kontynuuje swoją wędrówkę w celu znalezienia prawdziwych żubrów. 

Dotychczas trasy wędrówek byków nie są zbyt dobrze poznane. W historii ochrony stada zachodniopomorskiego udało się śledzić wędrówkę tylko jednego byka z obrożą telemetryczną w 2006 r. Była to obroża VHF, starego typu, która nie przesyłała danych o położeniu zwierzęcia. Niestety wycieczka byka Podziw z 2006 r. zakończyła się tragicznie, śmiercią zwierzęcia w wypadku drogowym koło Gryfic. W obecnym przypadku wycieczki żubra do Wielkopolski może być inaczej, gdyż udało się nam założyć żubrowi obrożę telemetryczna GPS, dzięki której mamy możliwość śledzić na bieżąco trasę zwierzęcia i informować o o jego obecności.

Podróżnik wędrujący po Wielkopolsce nocą z 16 na 17 listopada br. przepłynął ponownie Noteć i znalazł się na terenie Nadleśnictwa Krzyż w okolicy wsi Lubcz Wielki, gdzie 10 listopada został „upolowany” i zaopatrzony w obrożę telemetryczną. Aktualnie (początek grudnia) nadal się tam znajduje, nie stwarzając żadnych problemów.

Bardzo prosimy wszystkich mieszkańców okolicznych terenów o szczególne traktowanie naszego Podróżnika. Żubr nie jest agresywny, nikogo nie będzie atakował, nie należy jednak za blisko do niego podchodzić, a tym bardziej zachowywać się w stosunku do niego agresywnie. Absolutnie nie wolno szczuć go psami ani przeganiać samochodami czy ciągnikami. Jeżeli Podróżnik nie jest gdzieś mile widziany prosimy o kontakt, postaramy się pomóc fachowo wypraszając żubra.

Kontakty są dostępne na podanej wyżej stronie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Lidia Sternik-Stempkowska|07.05.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który opracuje wkład do  materiałów edukacyjnych (rozdział o zbożach)  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego. zboża oleje ekspert Podpisane... Czytaj dalej
Redakcja|01.05.2024

KONFERENCJA ŻUBROWA 5-6 września 2024

Zapraszamy do rejestracji na XXI Międzynarodową Konferencję Naukową „Żubr w Puszczy Rominckiej”,  organizowaną w dniach 5-6 września 2024 roku.  Wszystkie informacje dostępne są na stronie https://konferencja.smz.waw.pl/ Konferencja w tym roku odbędzie się w Gołdapi, mieście o statusie uzdrowiska. Gołdap leży na pograniczu trzech terytoriów dawnych plemion bałtyckich: na północ Nadrowów, na południe Galindów, zaś na... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności