Nowy żubr w Kiermusach

Wanda Olech|31.03.2010

Otwarta w 2008 roku pierwsza prywatna zagroda hodowlana żubra w Kiermusach doczekała się męskiego osobnika. Powijak, dwuletni żubr, dotarł do Kiermus z Białowieży. Oto krótkie streszczenie opisujące te wydarzenie.

Godzina 8:20 15.03.2010 Białowieża
Zostają podpisane dokumenty, protokoły przekazania. Żubr, już odpowiednio przygotowany czeka na transport „do lepszego życia” jak to żartobliwie podkreślają pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego. Lepszego, ponieważ to właśnie na niego czekają aż 2 samotne żubrzyce!

Godzina 12:00 15.03.2010 Kiermusy
Skrzynka ze zwierzęciem zostaje ściągnięta z ciężarówki. Następnie odpowiednio ustawiona, tak aby uwolniony żubr mógł od razu przejść do przygotowanej dla niego odłowni. Emocje sięgają zenitu, ponieważ samiec cały czas energicznie kopie w skrzynię, najwidoczniej prędko chce się wydostać do swojej nowej zagrody. Co ciekawe, żubrzyce zaciekawione zamieszaniem podchodzą bliżej, aby dokładnie się przyjrzeć, jakby wyczekiwały na spotkanie z bykiem. Pod czujnym okiem Pana Michała Krzysiaka weterynarza z Białowieskiego Parku Narodowego żubr zostaje wypuszczony. Tylna klapa skrzynki powoli unosi się. I w tym momencie tylne nogi żubra wykopywane są w górę – naprawdę nie może się on doczekać wyjścia na zewnątrz. Lekko zdezorientowany, pełen energii i wigoru zaczyna krążyć po odłowni. Zapoznaje się z terenem.

Za kilka dni zostanie wypuszczony do oczekujących go samic.

Redakcja|02.03.2025

Trzecia edycja konkursu Pomosty Przyszłości: Nagroda OPUS VIRIDIS dla Wandy Olech !!!

W Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyła się uroczysta gala finałowa trzeciej edycji konkursu „Pomosty Przyszłości”, organizowanego przez Fundację Technotalenty. Wydarzenie wyróżnia podlaskich przedsiębiorców współpracujących z uczelniami oraz naukowców wdrażających innowacyjne rozwiązania w biznesie. Celem konkursu jest promocja współpracy na linii biznes-nauka, co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego województwa podlaskiego. Konkurs zyskał ogromną popularność, a w tegorocznej edycji... Czytaj dalej
Redakcja|26.02.2025

UROCZY NAJEŹDŹCY – jak jeden bizon i 200 nutrii mogą zaszkodzić rodzimej przyrodzie

Zapraszamy do zapoznania się z tekstem Pauliny Król, który ukazał się w Echach Leśnych – NR 4 (658) 2024 | ZIMA: ” Inwazyjne gatunki obce od XVII wieku przyczyniły się do wyginięcia prawie 40 proc. gatunków zwierząt na świecie, dla których przyczyna wyginięcia jest znana. Potrafią się świetnie adaptować do nowych siedlisk, przejmując nisze gatunkówCzytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności