Nowy żubr w Kiermusach

Oliwia Janik|31.03.2010

Otwarta w 2008 roku pierwsza prywatna zagroda hodowlana żubra w Kiermusach doczekała się męskiego osobnika. Powijak, dwuletni żubr, dotarł do Kiermus z Białowieży. Oto krótkie streszczenie opisujące te wydarzenie.

Godzina 8:20 15.03.2010 Białowieża
Zostają podpisane dokumenty, protokoły przekazania. Żubr, już odpowiednio przygotowany czeka na transport „do lepszego życia” jak to żartobliwie podkreślają pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego. Lepszego, ponieważ to właśnie na niego czekają aż 2 samotne żubrzyce!

Godzina 12:00 15.03.2010 Kiermusy
Skrzynka ze zwierzęciem zostaje ściągnięta z ciężarówki. Następnie odpowiednio ustawiona, tak aby uwolniony żubr mógł od razu przejść do przygotowanej dla niego odłowni. Emocje sięgają zenitu, ponieważ samiec cały czas energicznie kopie w skrzynię, najwidoczniej prędko chce się wydostać do swojej nowej zagrody. Co ciekawe, żubrzyce zaciekawione zamieszaniem podchodzą bliżej, aby dokładnie się przyjrzeć, jakby wyczekiwały na spotkanie z bykiem. Pod czujnym okiem Pana Michała Krzysiaka weterynarza z Białowieskiego Parku Narodowego żubr zostaje wypuszczony. Tylna klapa skrzynki powoli unosi się. I w tym momencie tylne nogi żubra wykopywane są w górę – naprawdę nie może się on doczekać wyjścia na zewnątrz. Lekko zdezorientowany, pełen energii i wigoru zaczyna krążyć po odłowni. Zapoznaje się z terenem.

Za kilka dni zostanie wypuszczony do oczekujących go samic.

Lidia Sternik-Stempkowska|22.09.2021

Walne zgromadzenie SMŻ wybrało Zarząd stowarzyszenia

8 września br. odbyło się walne zgromadzenie członków SMŻ, podczas którego na kolejną kadencję wybrano Zarząd stowarzyszenia w składzie: PREZES: Profesor Dr Hab. Wanda Olech WICEPREZES: Dr Hab. Wojciech Bielecki WICEPREZES: Mgr Inż. Maria Mellin SEKRETARZ: Profesor Dr Hab. Kajetan Perzanowski SKARBNIK: Mgr Inż. Krystyna Cielniak Stowarzyszenie Miłośników Żubrów powstało w listopadzie 2005 roku i... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|31.08.2021

Materiały konferencyjne Żubry w Puszczy Augustowskiej już dostępne!

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami konferencyjnymi, zawierającymi zbiór referatów, które prezentowane będą  podczas zbliżającej się Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Żubry w Puszczy Augustowskiej”, w dniach 9-10 września 2021 r. Zapraszamy także do zapoznania się z najnowszym Biuletynem Żubr i jego ochrona zawierającym streszczenie prezentowanych podczas konferencji publikacji. Materiały konferencyjne European Bison Conservation Newsletter Vol.13... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności