O żubrach w teorii i praktyce
Na warsztaty poświęcone ochronie i hodowli żubrów przybyli do Sycowic w województwie lubuskim przede wszystkim przedstawiciele lokalnych samorządów i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. – łącznie blisko 30 osób.
Prezentacje przygotowane przez specjalistów zajmujących się na co dzień żubrami spotkały się z zainteresowaniem i wywołały dyskusję. Słuchacze chcieli dowiedzieć się jak najwięcej o warunkach, jakie trzeba stworzyć tym zwierzętom w hodowli zamkniętej (niewykluczone, że znajdą się chętni na utworzenie nowej zagrody…), interesowały ich także zagadnienia związane ze zdrowiem żubrów i opieką nad nimi.
Udany przykład hodowli zamkniętej uczestnicy warsztatów mieli na miejscu – w Sycowicach od ubiegłego roku istnieje zagroda hodowlana, którą zamieszkuje 5 osobników. Są w bardzo dobrej formie, co można było zobaczyć podczas oglądania obiektu. Nad zagrodą, wybudowaną przy wsparciu Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, czuwa bezpośrednio Instytut Ekologii Stosowanej w Skórzynie.
Dodatkowo obrady uprzyjemniły znakomite wyroby kulinarne przygotowane przez miejscowe gospodynie.
Warsztaty zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów w ramach projektu „Ochrona żubra in situ w województwie zachodniopomorskim”. Na tym terenie bardzo dobrze rozwija się wolnościowa populacja. W dwóch stadach – na terenie poligonu Drawsko i w Nadleśnictwie Mirosławiec żyje obecnie 110 osobników. Wiosną na pewno ta liczba się zmieni, bo przyjdą na świat młode.