Obrożowanie w Puszczy Knyszyńskiej
W Puszczy Knyszyńskiej na szyje żyjących tam żubrów założono tej zimy 5 obroży z nadajnikami GSM. Dzięki temu – dzięki możliwości monitorowania tych zwierząt za pomocą sieci komórkowej, w internecie – można poznać szlaki przemieszczania się żubrów na tym terenie i ich rozmieszczenie, czyli m.in. preferencje środowiskowe.
Jak podkreśla Maciej Łukaszewicz z Nadleśnictwa Supraśl, organizujący obrożowanie, osiągnięcie celu nie jest proste. Żubry w Puszczy Knyszyńskiej są płochliwe i stronią od kontaktów z ludźmi. Poza tym trzeba wybrać zwierzę, do którego po wstrzyknięciu środka immobilizującego będzie można łatwo podjechać terenowym samochodem, by szybko dokonać niezbędnych czynności. Dlatego zima, gdy ziemia jest twarda, zmarznięta, jest najlepszym okresem.
Zdarzają się jednak nieudane podejścia i mimo wielu starań nadajnika nie udaje się założyć, ale bywają też dni, które wynagradzają wysiłki – w tym sezonie w ciągu jednego dnia udało się założyć aż trzy obroże, co jest prawdziwym rekordem.
Żubr po trafieniu strzykawką z preparatem immobilizującym traci możliwość poruszania się, ale nie jest uśpiony i wie, że coś się koło niego dzieje. By zmniejszyć jego stres, na głowę zarzuca mu się… ręcznik, by nie widział tej całej niepokojącej krzątaniny. To pomaga. Podczas montowania obroży pobierana jest też próbka krwi żubra, do wielu dalszych badań. Cała operacja trwa kilka minut. Po podaniu antidotum zwierzę szybko dochodzi do siebie i dołącza do stada.
Populacja żubrów żyjących na wolności w Puszczy Knyszyńskiej liczy obecnie 113 osobników.
Obrożowanie odbywało się w ramach projektu „Ochrona in situ żubra w Polsce – część północno-wschodnia” (współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko). Więcej o obecnych działaniach beneficjentów można przeczytać na stronie projektu – odnośnik jest na naszej stronie u góry – w zakładce Aktualności.
Na zdjęciach: zakładanie obroży samicy żubra, w marcu br. Immobilizację przeprowadza lekarz weterynarii z Białowieskiego Parku Narodowego Michał Krzysiak, widoczny jest także opiekun stada, lekarz weterynarii z Nadleśnictwa Supraśl Bartłomiej Olszewski.