Odwiedziny ośrodka w Eriksberg – raju dla fotografów

Oliwia Janik|27.08.2009

Region Blekinge jest nazywany ogrodem Szwecji, a w nim zlokalizowany jest rezerwat Eriksberg, obszar lasów nadmorskich o powierzchni 10 km2, włączony do sieci Natura 2000. W rezerwacie można obserwować mozaikę krajobrazu, siedlisk i gatunków. Kamieniste wyspy I wybrzeże Bałtyku, dostojny wiekowy dębowo-sosnowy las, rośliny nigdzie indziej nie spotykane I zwierzęta spokojnie przechadzające się wokoło. Bez trudu można obserwować polujące bieliki, pasące się chmary saren, jeleni, danieli, stada dzików w różnym wieku. W takim otoczeniu nie zabrakło żubrów – jest ich ponad 30 osobników.

Turyści zwiedzają ośrodek jak safari, prowadząc obserwacje z okiem samochodu. W kilku miejscach można opuścić auto, ale najciekawsza jest mała osada w centralnej części rezerwatu, gdzie oprócz zwiedzenia wystaw można też zjeść smaczny obiad. Osada nie jest ogrodzona, więc zwierzęta przechadzają się pomiędzy domami w bliskości odwiedzających.

W XVII wieku była to posiadłość należąca do hrabiego Eric Ruuth, od którego pochodzi pierwszy człon nazwy, W 1938 roku właścicielem stał się Bengt Berg, bardzo znany fotograf i przyrodnik i za jego czasów powstało ogrodzone sanktuarium zwierzyny, wciąż jedno z największych na świecie. Kolejni właściciele i zarządcy kontynuowali dzieło Berga i obecnie Eriksberg jest jednym z ważnych celów dla turystów.

Żubry czuję się tam doskonale, mają łąki i żołędzie, dokarmiane są tylko zimą. Pierwsze zwierzęta przyjechały w 1978 roku, a dwa lata później urodziło się pierwsze cielę. Przez te 30 lat łączny przychówek to 83 cielaki. W ubiegłym roku samce z Eriksberg przyjechały w Bieszczady w ramach projektu genetycznego wzbogacania stada.

Odwiedziliśmy rezerwat pomiędzy 12 a 14 czerwca grupą trzy osobową: Wanda Olech, Mieczysław Hławiczka i Zbyszek Ryś. Te dwa dni w Eriksberg będą niezapomniane i zapraszamy do obejrzenia efektów naszych bezkrwawych łowów. Brakowało nam łosi, ale te obejrzeliśmy u pobliskiego hodowcy.

W imieniu naszych gospodarzy zapraszamy i gorąco polecamy odwiedziny ośrodka w Eriksberg.

Lidia Sternik-Stempkowska|22.09.2021

Walne zgromadzenie SMŻ wybrało Zarząd stowarzyszenia

8 września br. odbyło się walne zgromadzenie członków SMŻ, podczas którego na kolejną kadencję wybrano Zarząd stowarzyszenia w składzie: PREZES: Profesor Dr Hab. Wanda Olech WICEPREZES: Dr Hab. Wojciech Bielecki WICEPREZES: Mgr Inż. Maria Mellin SEKRETARZ: Profesor Dr Hab. Kajetan Perzanowski SKARBNIK: Mgr Inż. Krystyna Cielniak Stowarzyszenie Miłośników Żubrów powstało w listopadzie 2005 roku i... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|31.08.2021

Materiały konferencyjne Żubry w Puszczy Augustowskiej już dostępne!

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami konferencyjnymi, zawierającymi zbiór referatów, które prezentowane będą  podczas zbliżającej się Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Żubry w Puszczy Augustowskiej”, w dniach 9-10 września 2021 r. Zapraszamy także do zapoznania się z najnowszym Biuletynem Żubr i jego ochrona zawierającym streszczenie prezentowanych podczas konferencji publikacji. Materiały konferencyjne European Bison Conservation Newsletter Vol.13... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności