Nadleśnictwo Białowieża

Opieka nad stadem żubrów w Puszczy Białowieskiej

Lidia Sternik-Stempkowska|03.06.2020

Opieka nad stadem żubrów w Puszczy Białowieskiej jest to zadanie „na cały etat i cały rok”. W okresie letnim leśnicy prowadzą sianokosy na puszczańskich łąkach, a zebranym sianem napełniają brogi i paśniki. Z nastaniem późnej jesieni żubry zaczynają się zbierać w stada i potrzebują większej ilości karmy, co wyznacza punkt rozpoczęcia sezonu dokarmiania. Od listopada do marca, na bieżąco i według potrzeb leśnicy dostarczają do stałych punktów siano, sianokiszonkę, buraki oraz lizawki solne. Po zakończeniu okresu dokarmiania, z nadejściem wiosny brogi i paśniki są uprzątane i dezynfekowane. Ponadto, na bieżąco wykonywane są konserwacje brogów lub w razie potrzeby budowane nowe.

W związku z nadejściem wiosny i wykonaniem czyszczenia miejsc zimowego dokarmiania w Nadleśnictwie Białowieża, słów kilka o tym zadaniu:

– ma na celu mechaniczne usunięcie pozostałości karmy, która nie została zjedzona przez żubry w okresie zimowym;

– prowadzi do usunięcia kału z otoczenia paśników i brogów, który może być wektorem m.in. pasożytów;

– przeprowadzana jest dezynfekcja brogów, paśników co zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów.

Podsumowując powyższe działanie, należy  stwierdzić że ma ono na celu zadbanie o właściwy stan higieniczny miejsc dokarmiania, a jak wiemy przy brogach i paśnikach zwierzęta w okresie jesienno-zimowym przebywają licznie i przez wiele dni.

 

Tekst: Sławomir Mioduszewski

Lidia Sternik-Stempkowska|14.04.2021

Żubry wczoraj i dziś. Nowy film przyrodniczy

Posłuchajcie o największym ssaku lądowym Europy, królu puszczy – żubrze. Jak wygląda jego życie? Ile gatunków roślin mu smakuje? Jakiej potrzebuje przestrzeni? Jak bardzo jego istnienie jest uzależnione od pomocy człowieka i jakie problemy napotkał w przeszłości? Żubr to flagowy gatunek polskiej fauny, symbol czynnej ochrony przyrody. Uratowany niemal sto lat temu od niechybnej zagłady... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|14.04.2021

Zapraszamy na webinar „Wolne stado żubrów w Lasach Janowskich”

Serdecznie zapraszamy na kolejne, już ósme spotkanie z cyklu „Poznaj żubra”. Wykład pt. „Wolne stado żubrów w Lasach Janowskich” odbędzie się 15 kwietnia br. o godzinie 18.00, za pośrednictwem platformy MS Teams. O przygotowaniach do wprowadzenia żubrów do środowiska opowie Bartłomiej Kosiarski, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Janów Lubelski. Udział w spotkaniu jest bezpłatny i nie wymaga... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności