Nadleśnictwo Białowieża

Opieka nad stadem żubrów w Puszczy Białowieskiej

Lidia Sternik-Stempkowska|03.06.2020

Opieka nad stadem żubrów w Puszczy Białowieskiej jest to zadanie „na cały etat i cały rok”. W okresie letnim leśnicy prowadzą sianokosy na puszczańskich łąkach, a zebranym sianem napełniają brogi i paśniki. Z nastaniem późnej jesieni żubry zaczynają się zbierać w stada i potrzebują większej ilości karmy, co wyznacza punkt rozpoczęcia sezonu dokarmiania. Od listopada do marca, na bieżąco i według potrzeb leśnicy dostarczają do stałych punktów siano, sianokiszonkę, buraki oraz lizawki solne. Po zakończeniu okresu dokarmiania, z nadejściem wiosny brogi i paśniki są uprzątane i dezynfekowane. Ponadto, na bieżąco wykonywane są konserwacje brogów lub w razie potrzeby budowane nowe.

W związku z nadejściem wiosny i wykonaniem czyszczenia miejsc zimowego dokarmiania w Nadleśnictwie Białowieża, słów kilka o tym zadaniu:

– ma na celu mechaniczne usunięcie pozostałości karmy, która nie została zjedzona przez żubry w okresie zimowym;

– prowadzi do usunięcia kału z otoczenia paśników i brogów, który może być wektorem m.in. pasożytów;

– przeprowadzana jest dezynfekcja brogów, paśników co zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów.

Podsumowując powyższe działanie, należy  stwierdzić że ma ono na celu zadbanie o właściwy stan higieniczny miejsc dokarmiania, a jak wiemy przy brogach i paśnikach zwierzęta w okresie jesienno-zimowym przebywają licznie i przez wiele dni.

 

Tekst: Sławomir Mioduszewski

Lidia Sternik-Stempkowska|02.07.2020

Zmiana terminu konferencji „Żubr w Puszczy Augustowskiej”

Uprzejmie informujemy, że tegoroczna konferencja „Żubr w Puszczy Augustowskiej” została przesunięta na 9-10 września 2021 roku. Aktualna sytuacja epidemiologiczna zmusiła nas do podjęcia decyzji o przesunięciu tegorocznej konferencji  „Żubry w Puszczy Augustowskiej”  na rok następny. W dalszym ciągu zachęcamy Państwa do przesyłania prac lub referatów, które zostaną opublikowane w trzynastym numerze „European Bison Conservation Newsletter 2020”. Publikowane prace – wyłącznie... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|03.06.2020

Niecodzienne znalezisko w Nadleśnictwie Hajnówka

Nadleśnictwo Hajnówka podobnie jak inne nadleśnictwa zaangażowane w projekt „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” prowadziło zimowe dokarmianie żubrów. Zwierzęta chętnie korzystały z wyłożonej karmy. Wraz z nadejściem wiosny i zakończeniem wykładania karmy przyszedł czas na uprzątnięcie miejsc dokarmiania i ich przygotowania do kolejnego sezonu. Niecodziennego znaleziska dokonał w lutym leśniczy Leśnictwa Czerlonka. Znalazł w pobliżu... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności