Nadleśnictwo Białowieża

Opieka nad stadem żubrów w Puszczy Białowieskiej

Lidia Sternik-Stempkowska|03.06.2020

Opieka nad stadem żubrów w Puszczy Białowieskiej jest to zadanie „na cały etat i cały rok”. W okresie letnim leśnicy prowadzą sianokosy na puszczańskich łąkach, a zebranym sianem napełniają brogi i paśniki. Z nastaniem późnej jesieni żubry zaczynają się zbierać w stada i potrzebują większej ilości karmy, co wyznacza punkt rozpoczęcia sezonu dokarmiania. Od listopada do marca, na bieżąco i według potrzeb leśnicy dostarczają do stałych punktów siano, sianokiszonkę, buraki oraz lizawki solne. Po zakończeniu okresu dokarmiania, z nadejściem wiosny brogi i paśniki są uprzątane i dezynfekowane. Ponadto, na bieżąco wykonywane są konserwacje brogów lub w razie potrzeby budowane nowe.

W związku z nadejściem wiosny i wykonaniem czyszczenia miejsc zimowego dokarmiania w Nadleśnictwie Białowieża, słów kilka o tym zadaniu:

– ma na celu mechaniczne usunięcie pozostałości karmy, która nie została zjedzona przez żubry w okresie zimowym;

– prowadzi do usunięcia kału z otoczenia paśników i brogów, który może być wektorem m.in. pasożytów;

– przeprowadzana jest dezynfekcja brogów, paśników co zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów.

Podsumowując powyższe działanie, należy  stwierdzić że ma ono na celu zadbanie o właściwy stan higieniczny miejsc dokarmiania, a jak wiemy przy brogach i paśnikach zwierzęta w okresie jesienno-zimowym przebywają licznie i przez wiele dni.

 

Tekst: Sławomir Mioduszewski

Lidia Sternik-Stempkowska|18.11.2020

Ochrona populacji żubra w zagrodach – bezpłatne warsztaty on-line, 27.11.2020

Stowarzyszenie Miłośników Żubrów zaprasza Państwa na warsztaty on-line pt: „Ochrona populacji żubra w zagrodach”, które odbędą się w dniu 27 listopada 2020 r. Celem warsztatów jest przedstawienie społeczności lokalnej żubra – gatunku wymagającego ochrony czynnej, w związku z planami utworzenia zagrody pokazowej w Nadleśnictwie Dwukoły. Program warsztatów 10:00 – rozpoczęcie warsztatów, „Biologia gatunku i jego losy w hodowli” –... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|22.10.2020

Zapraszamy na kolejne warsztaty on-line „Czynna ochrona populacji żubra” już 5 listopada 2020

Serdecznie zapraszamy na warsztaty on-line        Czynna ochrona populacji żubra   5 listopada 2020 r.   Celem warsztatów jest przedstawienie społeczności lokalnej żubra – gatunku wymagającego ochrony czynnej, w związku z planami jego reintrodukcji  w Nadleśnictwie Janów Lubelski.     Program warsztatów 11:00- rozpoczęcie warsztatów, „Historia i aktualna sytuacja gatunku” – Wanda Olech, SGGW... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności