Otwarcie pierwszej prywatnej zagrody żubrowej w Polsce

SMŻ-EBFS|21.04.2008

7 kwietnia 2008 roku odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej prywatnej zagrody w Polsce. Znajduje się ona w uroczej dolinie Narwii, w miejscowości Kiermusy koło Tykocina i stanowi atrakcję dla gości kiermusiańskiego „Dworku nad Łąkami”, a sam właściciel, zamiłowany w staropolskiej historii, w taki sposób opisuje miejsce: „KIERMUSY to magiczne miejsce, zaprojektowane w starym stylu i wyposażone w przedmioty wartości muzealnej, gdzie Nasi Goście do czasów dawnych i pełnych dostojeństwa przenieść się mogą”.Na otwarcie zaproszono wielu gości, a wśród nich ważne osobistości, był poseł ziemi podlaskiej, prezes Polskiej Izby Turystyki, aktorzy, ojcowie chrzestni zwierząt Jerzy Hoffman i Mirosław Hermaszewski, oraz liczna grupa dziennikarzy.

Pomysł utworzenia hodowli żubrów w Kiermusach pojawił się około trzy lata temu. Najpierw poszukiwano informacji, co nie było łatwe, gdyż instytucje wydawałoby się kompetentne udzieliły błędnych informacji i nie skierowały pytającego do Ministerstwa Środowiska. Jedynie Minister Środowiska może zezwolić na utworzenie zagrody i przetrzymywanie żubrów, gdyż są one gatunkiem prawnie chronionym. Zamierzenia zostały wreszcie przedstawione i zaakceptowane, więc rozpoczęła się budowa zagrody. Komisja odbierająca zagrodę stwierdziła, że urządzenia zostały przygotowane zgodnie z zaleceniami, jedynie powierzchnia zagrody jest mniejsza niż planowano. W związku z czym Minister Środowiska zezwolił na sprowadzenie trzech samic żubra z Białowieży, natomiast samiec będzie mógł dołączyć dopiero po powiększeniu powierzchni przeznaczonej dla stada.

W środę 2 kwietnia trze samice, sześcioletnia KATIUSZA z roczną córką KATJĄ oraz dwuletnia POSESJA, zostały przewiezione do Kiermus. Na razie są one nieco wystraszone i potrzeba czasu, aby poznały nowe miejsce. Podczas uroczystości otwarcia żubry były trudne do zobaczenia, ale po pewnym czasie przyzwyczają się do nowych warunków i wizyt gości. Opiekę nad zagrodą w Kiermusach pełnić będą specjaliści z Białowieskiego Parku Narodowego. Życzymy powodzenia pierwszej prywatnej „Ostoi królewskiego żubra”!


Redakcja|28.11.2023

Wojciech Sobociński, ROGATE DUSZE – recenzja

Niepokorne olbrzymy Po ponad 20 latach szperania po licznych archiwach i wertowania setek stron dokumentów ukazała się książka podsumowująca ważną część wiedzy (często zupełnie nowej) dotyczącej akcji ratowania ostatnich żubrów. Zapraszamy do zapoznania się z recenzją książki Wojciecha Sobocińskiego Rogate dusze. Recenzja Małgorzaty Kołodziejczyk ukazała się w październikowym Głosie Lasu:          ... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|26.11.2023

OGŁOSZENIE

Z uwagi na brak ofert w  odpowiedzi na opublikowane ogłoszenie, ponownie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do składania ofert. Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na realizacji serii 5 ok. 90 minutowych webinariów tłumaczonych na PJM, a także nagranie 3 ok. 40 minutowych lekcji edukacyjnych, w ramach projektu „Co kupować, aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności