Otwarcie pierwszej prywatnej zagrody żubrowej w Polsce

Oliwia Janik|21.04.2008

7 kwietnia 2008 roku odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej prywatnej zagrody w Polsce. Znajduje się ona w uroczej dolinie Narwii, w miejscowości Kiermusy koło Tykocina i stanowi atrakcję dla gości kiermusiańskiego „Dworku nad Łąkami”, a sam właściciel, zamiłowany w staropolskiej historii, w taki sposób opisuje miejsce: „KIERMUSY to magiczne miejsce, zaprojektowane w starym stylu i wyposażone w przedmioty wartości muzealnej, gdzie Nasi Goście do czasów dawnych i pełnych dostojeństwa przenieść się mogą”.Na otwarcie zaproszono wielu gości, a wśród nich ważne osobistości, był poseł ziemi podlaskiej, prezes Polskiej Izby Turystyki, aktorzy, ojcowie chrzestni zwierząt Jerzy Hoffman i Mirosław Hermaszewski, oraz liczna grupa dziennikarzy.

Pomysł utworzenia hodowli żubrów w Kiermusach pojawił się około trzy lata temu. Najpierw poszukiwano informacji, co nie było łatwe, gdyż instytucje wydawałoby się kompetentne udzieliły błędnych informacji i nie skierowały pytającego do Ministerstwa Środowiska. Jedynie Minister Środowiska może zezwolić na utworzenie zagrody i przetrzymywanie żubrów, gdyż są one gatunkiem prawnie chronionym. Zamierzenia zostały wreszcie przedstawione i zaakceptowane, więc rozpoczęła się budowa zagrody. Komisja odbierająca zagrodę stwierdziła, że urządzenia zostały przygotowane zgodnie z zaleceniami, jedynie powierzchnia zagrody jest mniejsza niż planowano. W związku z czym Minister Środowiska zezwolił na sprowadzenie trzech samic żubra z Białowieży, natomiast samiec będzie mógł dołączyć dopiero po powiększeniu powierzchni przeznaczonej dla stada.

W środę 2 kwietnia trze samice, sześcioletnia KATIUSZA z roczną córką KATJĄ oraz dwuletnia POSESJA, zostały przewiezione do Kiermus. Na razie są one nieco wystraszone i potrzeba czasu, aby poznały nowe miejsce. Podczas uroczystości otwarcia żubry były trudne do zobaczenia, ale po pewnym czasie przyzwyczają się do nowych warunków i wizyt gości. Opiekę nad zagrodą w Kiermusach pełnić będą specjaliści z Białowieskiego Parku Narodowego. Życzymy powodzenia pierwszej prywatnej „Ostoi królewskiego żubra”!


Oliwia Janik|19.07.2019

Co słychać u żubrów w Ganadería La Perla?

W 2018 roku z Polski wyruszyły cztery transporty żubrów do Hiszpanii, w których łącznie przewieziono 26 osobników. Rok wcześniej, zimą, odbył się jeszcze jeden transport – tym razem granice Polski opuściło 8 żubrów. Jednym z miejsc docelowych transportów był ośrodek Ganadería La Perla w prowincji Kastylia i León. Od kolegów z Hiszpanii otrzymaliśmy niedawno krótki... Czytaj dalej
Oliwia Janik|10.07.2019

O żubrze w „Echach Leśnych”

Dla wszystkich miłośników żubra mamy wspaniałą wiadomość!  Wspólny projekt Stowarzyszenia Miłośników Żubrów i Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych ujrzał światło dzienne. Mowa oczywiście o dodatku specjalnym do letniego wydania „Ech Leśnych” – Lasy dla żubra. Przeczytać w nim można o trudnej historii żubra – całkowitym wymarciu gatunku w stanie wolnym, podjętych działaniach na rzecz odbudowy gatunku... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności