Otwarcie pierwszej prywatnej zagrody żubrowej w Polsce

Oliwia Janik|21.04.2008

7 kwietnia 2008 roku odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej prywatnej zagrody w Polsce. Znajduje się ona w uroczej dolinie Narwii, w miejscowości Kiermusy koło Tykocina i stanowi atrakcję dla gości kiermusiańskiego „Dworku nad Łąkami”, a sam właściciel, zamiłowany w staropolskiej historii, w taki sposób opisuje miejsce: „KIERMUSY to magiczne miejsce, zaprojektowane w starym stylu i wyposażone w przedmioty wartości muzealnej, gdzie Nasi Goście do czasów dawnych i pełnych dostojeństwa przenieść się mogą”.Na otwarcie zaproszono wielu gości, a wśród nich ważne osobistości, był poseł ziemi podlaskiej, prezes Polskiej Izby Turystyki, aktorzy, ojcowie chrzestni zwierząt Jerzy Hoffman i Mirosław Hermaszewski, oraz liczna grupa dziennikarzy.

Pomysł utworzenia hodowli żubrów w Kiermusach pojawił się około trzy lata temu. Najpierw poszukiwano informacji, co nie było łatwe, gdyż instytucje wydawałoby się kompetentne udzieliły błędnych informacji i nie skierowały pytającego do Ministerstwa Środowiska. Jedynie Minister Środowiska może zezwolić na utworzenie zagrody i przetrzymywanie żubrów, gdyż są one gatunkiem prawnie chronionym. Zamierzenia zostały wreszcie przedstawione i zaakceptowane, więc rozpoczęła się budowa zagrody. Komisja odbierająca zagrodę stwierdziła, że urządzenia zostały przygotowane zgodnie z zaleceniami, jedynie powierzchnia zagrody jest mniejsza niż planowano. W związku z czym Minister Środowiska zezwolił na sprowadzenie trzech samic żubra z Białowieży, natomiast samiec będzie mógł dołączyć dopiero po powiększeniu powierzchni przeznaczonej dla stada.

W środę 2 kwietnia trze samice, sześcioletnia KATIUSZA z roczną córką KATJĄ oraz dwuletnia POSESJA, zostały przewiezione do Kiermus. Na razie są one nieco wystraszone i potrzeba czasu, aby poznały nowe miejsce. Podczas uroczystości otwarcia żubry były trudne do zobaczenia, ale po pewnym czasie przyzwyczają się do nowych warunków i wizyt gości. Opiekę nad zagrodą w Kiermusach pełnić będą specjaliści z Białowieskiego Parku Narodowego. Życzymy powodzenia pierwszej prywatnej „Ostoi królewskiego żubra”!


Lidia Sternik-Stempkowska|10.08.2021

Konferencja Żubry w Puszczy Augustowskiej już 9 – 10 września 2021

Wielkimi krokami zbliża się XVIII Międzynarodowa Konferencja Żubry w Puszczy Augustowskiej. Konferencja jest organizowana wspólnie z SGGW i Nadleśnictwami Puszczy Augustowskiej, a poza celem naukowym służy wymianie doświadczeń i przedyskutowaniu bieżących problemów z zakresu ochrony i hodowli żubrów. W tym roku wyjątkowo konferencja odbędzie się w systemie hybrydowym. Każdy uczestnik ma możliwość wyboru czy chce... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|02.08.2021

Wolna hodowla żubrów – Puszcza Romincka zarejestrowana w KRŻ

17 kwietnia 2021r. żubry z Puszczy Rominckiej opuściły zagrodę aklimatyzacyjną. Zostały zarejestrowane w Księdze Rodowodowej Żubrów jako wolna hodowla żubrów – Puszcza Romincka. Zgodnie z zasadami KRŻ nadano im także imiona: POBORKA, KACHA II, KANATKA, POCHULEK, KAMIENKA, KAJER,KANIKA, KAMARZKA. Od opiekunów stada z Nadleśnictwa Gołdap wiemy, że tego lata w stadzie pojawił się także pierwszy... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności