Krystyna Cielniak, Agnieszka Suchecka

Pięć żubrów pojechało do Szwajcarii

Lidia Sternik-Stempkowska|16.11.2019

W dniu 5 listopada 2019 r. pięć żubrów wyruszyło do zagrody w Suchy Forest w Szwajcarii, którą opiekuje się tamtejsze stowarzyszenie „Association Bison d’Europe de la Forêt de Suchy“ https://www.bisons-suchy.ch.

Cztery krowy POZIOMKA II, POŁAMANA, PLUSZKA i POLA IV pochodzące z rezerwatu „Żubrowisko“ w Pszczynie-Janowicach oraz jeden byk POSEŁ II z Ośrodka Hodowli Żubrów w Niepołomicach dobrze zniosły liczącą około 1500 km podróż. Do transportu żubrów użyto specjalnych drewnianych skrzyń, dostosowanych do wymiarów każdego zwierzęcia. Skrzynia dla bezpieczeństwa żubra ogranicza jego ruchy, ale może on się w niej wygodnie położyć. Podczas postojów zwierzęta są karmione i pojone. Choć żubry stosunkowo łatwo adaptują się do nowych warunków, po przybyciu na miejsce przebywać będą jeszcze w mniejszej zagrodzie aklimatyzacyjnej, gdzie muszą odbyć trzy tygodnie kwarantanny.  Po pomyślnej aklimatyzacji żubry zostaną wypuszczone do zagrody w Suchy Forest, gdzie będą miały do dyspozycji teren o łącznej powierzchni 50 hektarów z możliwością powiększenia do 200 ha.

Działanie zrealizowano w ramach „Kompleksowego projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe”, którego jednym z kluczowych celów jest rozmieszczanie żubrów i tworzenie małych populacji zwierząt w Polsce oraz w Europie.

Wymiana i transport żubrów między ośrodkami hodowlanymi w kraju i zainteresowanymi ośrodkami za granicą, realizowana jest przez SGGW pod patronatem Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. Specjaliści czuwają nad doborem zwierząt oraz nad przebiegiem transportu. Głównym celem wymiany jest zwiększenie aktualnego zasięgu gatunku oraz stworzenie dla niego nowych stanowisk. Transporty żubrów mają również na celu uniemożliwienie kojarzenia zwierząt w bliskim pokrewieństwie, co jest kluczowe przy hodowli gatunku o tak małej zmienności genetycznej.

Jak wynika z Księgi Rodowodowej żubrów 2018 oprócz przywiezionych w listopadzie z Polski, w Szwajcarii przebywa jeszcze 38 osobników tego gatunku należących do linii białowiesko-kaukaskiej, w pięciu ogrodach zoologicznych (stan na 31.12.2018). Nowe stado w lesie Suchy ma do swojej dyspozycji znacznie więcej terenu niż inne i do tego jest jedynym należącym do linii nizinnej.

Przypomnijmy, że w 2018 roku odbyły się cztery transporty żubrów do Hiszpanii, podczas których łącznie przewieziono 26 osobników. Rok wcześniej, odbył się jeden transport podczas którego, granicę Polski opuściło 8 żubrów.

W sumie od 1935 roku 458 żubrów z Polski wspomogło restytucję tego gatunku poza granicami naszego kraju.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z podróży żubrów do Szwajcarii oraz ich pierwszych chwil po opuszczeniu skrzyń transportowych.

 

Lidia Sternik-Stempkowska|23.01.2020

Jaka przyszłość czeka żubra w Polsce?

BAJKA O CZEREŚNI Nad szumiącym potokiem, w pięknej dolinie mieli gospodarstwo Państwo X.  On wspaniały rolnik i ogrodnik, specjalista w swojej dziedzinie uprawiał  ziemię i pielęgnował sad, a Ona dbała o gospodarstwo domowe i rodzinę.  Życie płynęło spokojnie, co roku ziemia dawała plony, z sadu zbierano  dorodne owoce, z których Ona robiła dżemy, kompoty i... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|21.01.2020

W czerwcu nie powitamy na świecie żubrów z embriotransferu

Niezwykły eksperyment naukowy przeprowadzony przez zespół naukowców pod kierownictwem dr hab. Anny Duszewskiej, prof. SGGW z Instytutu Medycyny Weterynaryjnej, nie zakończy się narodzinami pierwszych na świecie żubrów uzyskanych w wyniku zapłodnienia in-vitro. W październiku pięciu krowom rasy czarno-białej implantowano pięć zarodków żubra. U trzech z nich potwierdzono ciążę. Transfer zarodków do matek zastępczych przeprowadził zespół naukowców,... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności