Pierwsze żubry nizinne w Czechach

Oliwia Janik|12.10.2009

Na przełomie września i października 2009 roku Stowarzyszenie zorganizowało i zrealizowało transport 5 żubrów linii nizinnej z Polski w okolice miasteczka Prachatice w Czechach, w pobliżu granicy z niemiecką Bawarią. 4 przetransportowane krowy pochodzą z dzikiej populacji w Puszczy Białowieskiej, w Niepołomicach pod Krakowem, dołączył do nich byk pochodzący z tamtejszego ośrodka hodowli zarządzanego przez Nadleśnictwo Niepołomice. 4,5 letni byk o imieniu POLSAT niechętnie opuszczał ojczyznę sprawiając niemałe problemy podczas załadunku, potężnym kopnięciem uszkodził poważnie jedną ze skrzyń transportowych, ale na szczęście udało się skłonić go do wejścia do drugiego, wzmocnionego kontenera.

Cała piątka szczęśliwie dotarła do nowej zagrody, umieszczonej na obecnie prywatnym terenie, a dawniej obszarze zarządzanym przez olbrzymie, państwowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego i produkcji ogromnych ilości mleka.

Obecnie w tym miejscu, na obszarze wielu tysięcy hektarów prowadzony jest wypas ponad 3000 sztuk bydła mięsnego różnych ras.

Zagroda adaptacyjna dla przybyszów z Polski o powierzchni 14 ha to w większości dawne pastwiska oraz młody las z dominującą brzozą, bukiem, olszą, sosną i świerkiem. Na razie żubry dzielą się pastwiskiem z 4 jeleniami (bykiem i trzema łaniami) oraz z 4 samcami bydła Hecka. Ponieważ bydło Hecka fenotypowo bardzo przypomina wymarłego tura, obserwacja „turów” oraz żubrów obok siebie przywodzi na myśl prastarą puszczę środkowoeuropejską. Jednak w zachowaniu 4 byków Hecka wyraźnie zauważalny jest respekt z jakim podchodzą do nowo przybyłych żubrów.

Park Narodowy Szumawa oraz okoliczne górskie lasy to bardzo cenne przyrodniczo obszary. Szumawa oraz pobliski Las Bawarski tworzą największy kompleks leśny w tej części Europy. Od lat 70-tych XX wieku prowadzono na tych terenach program reintrodukcji rysia. Jest to również znana ostoja głuszca, cietrzewia i puchacza. Wszystko to pokazuje, że i dla żubrów może być to atrakcyjne miejsce, a przestrzeni im tu nie zabraknie, według planów już w przyszłym roku zagroda zostanie powiększona o następnych 56 ha.


Lidia Sternik-Stempkowska|22.09.2021

Walne zgromadzenie SMŻ wybrało Zarząd stowarzyszenia

8 września br. odbyło się walne zgromadzenie członków SMŻ, podczas którego na kolejną kadencję wybrano Zarząd stowarzyszenia w składzie: PREZES: Profesor Dr Hab. Wanda Olech WICEPREZES: Dr Hab. Wojciech Bielecki WICEPREZES: Mgr Inż. Maria Mellin SEKRETARZ: Profesor Dr Hab. Kajetan Perzanowski SKARBNIK: Mgr Inż. Krystyna Cielniak Stowarzyszenie Miłośników Żubrów powstało w listopadzie 2005 roku i... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|31.08.2021

Materiały konferencyjne Żubry w Puszczy Augustowskiej już dostępne!

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami konferencyjnymi, zawierającymi zbiór referatów, które prezentowane będą  podczas zbliżającej się Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Żubry w Puszczy Augustowskiej”, w dniach 9-10 września 2021 r. Zapraszamy także do zapoznania się z najnowszym Biuletynem Żubr i jego ochrona zawierającym streszczenie prezentowanych podczas konferencji publikacji. Materiały konferencyjne European Bison Conservation Newsletter Vol.13... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności