Podskok zamieszkał w rezerwacie „Żubrowisko”

Oliwia Janik|10.05.2018

Przed kilkoma dniami ciężarówkę z napisem „Polskie lasy dla żubra” można było zobaczyć na krajowych drogach. Z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie wyjechał czteroletni samiec o imieniu Podskok. Miejscem docelowym podróży był rezerwat „Żubrowisko” w Pszczynie-Jankowicach.

Byk został sprowadzony do stada jako przyszły reproduktor w celu wzbogacenia puli genowej żubrów w rezerwacie. Jest to kluczowe działanie dla hodowli w zagrodach, w których ważne jest unikanie kojarzenia blisko spokrewnionych zwierząt. Ostatni reproduktor przyjechał do Pszczyny w 2000 roku. Był to samiec o imieniu Ramon z hodowli niemieckiej w Stendal.
Przywiezienie do ośrodka niespokrewnionego samca linii nizinnej, a co za tym idzie „odświeżenie krwi” stada w Pszczynie jest konieczne, aby nie dopuścić do kojarzenia brata z siostrą, czy ojca z córką. Warto wspomnieć, że wśród młodych zwierząt w rezerwacie aż 22 osobniki są potomstwem samca o imieniu Pludar.

Wybór nowego reproduktora nie był przypadkowy. Przeanalizowano rodowody żubrów z krajowych ośrodków pod kątem spokrewnienia i na tej podstawie wytypowano trzech potencjalnych kandydatów – dwa byki z Ośrodka Hodowli Żubrów w Niepołomicach (Pogrom IV lub Porter III) oraz właśnie Podskoka z OKL Gołuchów, który został ostatecznie wybrany.

Oliwia Janik|19.07.2019

Co słychać u żubrów w Ganadería La Perla?

W 2018 roku z Polski wyruszyły cztery transporty żubrów do Hiszpanii, w których łącznie przewieziono 26 osobników. Rok wcześniej, zimą, odbył się jeszcze jeden transport – tym razem granice Polski opuściło 8 żubrów. Jednym z miejsc docelowych transportów był ośrodek Ganadería La Perla w prowincji Kastylia i León. Od kolegów z Hiszpanii otrzymaliśmy niedawno krótki... Czytaj dalej
Oliwia Janik|10.07.2019

O żubrze w „Echach Leśnych”

Dla wszystkich miłośników żubra mamy wspaniałą wiadomość!  Wspólny projekt Stowarzyszenia Miłośników Żubrów i Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych ujrzał światło dzienne. Mowa oczywiście o dodatku specjalnym do letniego wydania „Ech Leśnych” – Lasy dla żubra. Przeczytać w nim można o trudnej historii żubra – całkowitym wymarciu gatunku w stanie wolnym, podjętych działaniach na rzecz odbudowy gatunku... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności