Polskie żubry na Bornholmie

SMŻ-EBFS|30.05.2012

W czwartek, 24 maja, na Bornholm przyjechało siedem żubrów z Polski: krowy o imionach Kassel, Karsten, Kadena, Kagara, Kaliksa i Karpatia z Białowieskiego Parku Narodowego i byk Posłuszny z Nadleśnictwa Kobiór (Pszczyna). Ich przyjazd spotkał się z ogromnym zainteresowaniem – nie tylko osób zaangażowanych w projekt osiedlenia żubrów na tej duńskiej wyspie, ale i mediów.
Zwierzęta bardzo dobrze zniosły 30-godzinną podróż. Trzy godziny zajęła przeprawa promem między Sassnitz w Niemczech a portem Ronne na Bornholmie. Bałtyk był na szczęście tego dnia spokojny.
Nad żubrami czuwał przez cały czas lekarz weterynarii z BPN Michał Krzysiak. – Już w Sassnitz informacja o tym, co przewozimy w wielkich skrzyniach budziła powszechną ciekawość, a w Aakirkeby, dokąd jechaliśmy, na żubry czekały kamery – mówi.Zwierzęta raźno wyskoczyły ze skrzyń i od razu zainteresowały się wybiegiem. Zaczęły skubać trawę i liście, podeszły do strumyka. Widać było, że są w dobrej formie.
Najstarsza samica, Kassel, urodziła się w 2006 roku. Jej i bykowi jeszcze w Polsce założono obroże z nadajnikami GPS. Będą służyły duńskim opiekunom do stałej kontroli przemieszczania się żubrów. Na razie zwierzęta odbywają kwarantannę i znajdują się w niezbyt wielkiej, ale ładnej i pełnej zieleni zagrodzie, jednak już wkrótce do ich dyspozycji będzie 200-hektarowy ogrodzony obszar, udostępniony przez Lasy Państwowe Danii.
Uroczyste otwarcie nastąpi 9 czerwca. Oczywiście jest na nie zaproszona prof. Wanda Olech, z którą konsultowano cały projekt.

Więcej zdjęć w galerii.

Fot. dr Michał Krzysiak.

Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej
SMŻ-EBFS|13.03.2024

RESTYTUCJA ŻUBRA – sukces nie tylko leśników

Zapraszamy do lektury: Las Polski – nr 1/2024 1-15 stycznia • Dwutygodnik leśników i przyjaciół lasu Małgorzata Kołodziejczyk O początkach restytucji żubra, rozwoju populacji i aktualnych problemach z nią związanych debatowali we wrześniu 2023 roku w Borku k. Bochni uczestnicy 20. Międzynarodowej Konferencji Naukowej pod hasłem „100 lat restytucji żubra”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Żubrów,Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności