Polsko-białoruski projekt nabiera rumieńców

SMŻ-EBFS|18.07.2015

2W Kamieniukach, w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej odbyło się całodzienne spotkanie grupy specjalistów przygotowujących wspólny projekt dotyczący lepszej ochrony i poprawy warunków bytowania żubrów oraz ich rozprzestrzeniania w obu krajach. Ma być zgłoszony do programu LIFE+, finansowanego ze środków unijnych. Pomysł narodził się wiosną podczas konferencji dotyczącej bioróżnodności w Mińsku i obecnie wkracza w etap konkretnego planowania działań.

Ze strony polskiej obecni byli m.in. prof. Wanda Olech (SGGW, prezydent EBCC – European Bison Conservation Center), prof. Kajetan Perzanowski (Stacja Badawcza Fauny Karpat PAN), Jerzy Dackiewicz (Białowieski Park Narodowy) i kilkunastoosobowa grupa przedstawicieli trzech regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych – w Białymstoku, Olsztynie i Krośnie. Gospodarzy reprezentowali m.in. wiceminister zasobów naturalnych i ochrony środowiska Białorusi Igor Kaczanowski, dyrektor Białowieskiego PN na Białorusi4 Aleksander Bury i dr Michał Nikiforow z Naukowego Centrum Zasobów Przyrodniczych Państwowej Akademii Nauk wraz z pracownikami. Przybyła też grupa osób z Litwy, z Bałtyckiego Forum Środowiskowego.

Spotkanie służyło przede wszystkim sprecyzowaniu celów i założeń projektu oraz określeniu zadań na najbliższą przyszłość, ale i wzajemnemu poznaniu się fachowców, którzy będą ze sobą blisko współpracować. Do połowy września strony mają przygotować zakres zamierzeń, natomiast w listopadzie podobne rozmowy odbędą się w naszym kraju.

Zdjęcia: Krzysztof Głowacz

Redakcja|01.05.2024

KONFERENCJA ŻUBROWA 5-6 września 2024

Zapraszamy do rejestracji na XXI Międzynarodową Konferencję Naukową „Żubr w Puszczy Rominckiej”,  organizowaną w dniach 5-6 września 2024 roku.  Wszystkie informacje dostępne są na stronie https://konferencja.smz.waw.pl/ Konferencja w tym roku odbędzie się w Gołdapi, mieście o statusie uzdrowiska. Gołdap leży na pograniczu trzech terytoriów dawnych plemion bałtyckich: na północ Nadrowów, na południe Galindów, zaś na... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności