Postępy w badaniach nad zarodkami żubra z in vitro

Oliwia Janik|07.03.2019

W 2017 roku, po raz pierwszy na świecie, zespół pani profesor Anny Duszewskiej z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie uzyskał zarodki żubra metodą in vitro. Badania te stanowią część Banku Genów Żubra rozwijanego w ramach „Kompleksowego projektu ochrony żubra przez Lasy Państwowe”.
W miarę możliwości od każdej samicy eliminowanej pobierano jajniki post mortem. Następnie z pęcherzyków jajnikowych izolowano komórki ziarniste oraz niedojrzałe oocyty. Te pierwsze po kilkudniowej hodowli zamrażano i deponowano w banku komórek somatycznych, natomiast niedojrzałe oocyty poddawano procesowi dojrzewania w warunkach in vitro. Część z dojrzałych już oocytów witryfikowano w celu optymalizacji metodyki zamrażania, a pozostałe zapładniano plemnikami pochodzącymi z kriobanku plemników. Uzyskane w ten sposób zygoty hodowano in vitro do stadium moruli i blastocysty, a następnie zamrożono. Sprawdzono, że rozmrożone zarodki zachowują żywotność, co pozwoli na ich przeniesienie do biorczyń i w konsekwencji uzyskanie cieląt żubra.
W sumie pobrano jajniki od czterech eliminowanych samic i od każdej udało się uzyskać zarodki. W najbliższym czasie planowany jest transfer do matek zastępczych. Nad całym procesem czuwają wysokiej klasy specjaliści głównie ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Zachęcamy do obejrzenia filmu o prowadzonych badaniach.

Kliknij, aby wyświetlić.

Fot. Oliwia Janik

Oliwia Janik|24.05.2019

Medal im. Wiktora Godlewskiego dla Nadleśnictwa Borki

Pragniemy złożyć najserdeczniejsze gratulacje wszystkim pracownikom Nadleśnictwa Borki, którzy za sumienną opiekę nad żubrem zostali w dniu wczorajszym wyróżnieni Medalem im. Wiktora Godlewskiego. Nagroda przyznawana jest za zasługi dla ochrony przyrody oraz popularyzację wiedzy przyrodniczej. Na przyznanym Nadleśnictwu Borki medalu widnieje dedykacja „za czynną ochronę żubra w Puszczy Boreckiej”. Nagrodę odebrała delegacja Nadleśnictwa – Nadleśniczy... Czytaj dalej
Oliwia Janik|20.05.2019

SMŻ na Dniach SGGW

Tegoroczne Dni SGGW dobiegły końca. W tym roku przekazywaliśmy wyjątkowo dużo informacji o chorobach i zagrożeniach z jakimi zmagamy się prowadząc działania ochronne gatunku. Część z odwiedzających po raz pierwszy miała okazję zobaczyć żubra od środka, układając nasze puzzle anatomiczne. Dziękujemy za to, że kapryśna sobotnia pogoda nie przeszkodziła osobom zainteresowanym w odwiedzeniu naszego stoiska... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności