Poszukiwanie złotego balota w Nadleśnictwie Lutowiska

Oliwia Janik|19.07.2018

W zeszłym tygodniu – 11 lipca 2018 r. pracownik i praktykanci Nadleśnictwa Lutowiska przeprowadzili zajęcia w terenie, które skierowane były do harcerzy z Hufca Sosnowiec. Zostały one przygotowane w formie biegu terenowego z fabułą podczas, którego młodzież mogła poznać zagadnienia związane z biologią i środowiskiem życia żubra europejskiego.

Zastępy otrzymały mapę z zaznaczonymi punktami. Zadaniem uczestników było dotarcie do każdego z nich i rozwiązanie znajdujących się tam zagadek. Za poprawne odpowiedzi otrzymywało się symbole związane z żubrem np. jego trop czy róg. Dodatkowo na trasie znajdowały się cztery „żubry” (organizatorzy), u których można było otrzymać wskazówki dotyczące lokalizacji „złotego balota” – ukrytego skarbu.

Gra opierała się na wykorzystaniu technik harcerskich m.in. umiejętności wyznaczania odpowiedniego azymutu w terenie czy szyfrów: liczbowego, „Gaderypoluki” i alfabetu Morse’a.

Zajęcia odbywały się na ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej „Wokół szkółek” w miejscowości Smolnik. Wzięło w nich udział ponad 50 osób.

Tekst i zdjęcia: Marta Ziemniewicz

Oliwia Janik|18.02.2019

Nauka przez zabawę w Nadleśnictwie Lutowiska

W ubiegły piątek Nadleśnictwo Lutowiska przeprowadziło zajęcia z edukacyjne, skierowane do dzieci i młodzieży uczestniczących w zimowych półkoloniach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Lutowiskach. Podczas zabawy dzieci mogły poznać zagadnienia związane z biologią i środowiskiem życia żubra. Zadaniem uczestników było rozwiązanie znajdujących się w sali zagadek. Za poprawne odpowiedzi otrzymywało się symbole związane z... Czytaj dalej
Oliwia Janik|08.02.2019

Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o żubrach

W dniu 29 stycznia w sejmowej sali im. Ignacego Daszyńskiego odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Temat przedstawiała sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska – Małgorzata Golińska oraz zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska – Marek Kajs. Wśród uczestników i zarazem prelegentów znajdowali się Prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów Profesor Wanda Olech, a także... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności