Pożar w szwedzkim Parku Natury

Oliwia Janik|17.08.2010

Przykra wiadomość nadeszła ze Szwecji, z Parku Natury Eriksberg, w którym na powierzchni 900 ha przebywają m.in. żubry, a także m.in. sarny, jelenie, muflony. W połowie lipca gwałtowny pożar doszczętnie strawił tam kilka budynków służących jako centrum edukacyjne i konferencyjne, z częścią hotelową i restauracją. Mimo błyskawicznej akcji straży pożarnej stylowych domków nie udało się uratować. Na szczęście nie ucierpieli ani ludzie, ani żadne ze zwierząt. W jednym z budynków przygotowywano właśnie wystawę dotyczącą żubrów, a jej organizator, fotograf Tommy Svenson blisko współpracował z polskim specjalistami. Wszystko, w tym piękne, wielkie zdjęcia, spłonęło.
Jak zapowiada dyrektor ośrodka Eriksberg, centrum zostanie odbudowane – zajmie to prawdopodobnie 10 miesięcy i będzie kosztować ok. 5 mln euro. Mimo kłopotów, park nadal otwarty jest dla zwiedzających.
Stowarzyszenie Miłośników Żubrów, które z Parkiem Eriksberg utrzymuje bliskie kontakty, przekazuje szwedzkim kolegom serdeczne wyrazy żalu i wsparcia. Na naszej stronie można przeczytać relację z wizyty, jaką złożyli w czerwcu ubiegłego roku w Eriksbergu członkowie Stowarzyszenia. Warto zajrzeć też na stronę http://www.eriksberg.nu.


Lidia Sternik-Stempkowska|22.09.2021

Walne zgromadzenie SMŻ wybrało Zarząd stowarzyszenia

8 września br. odbyło się walne zgromadzenie członków SMŻ, podczas którego na kolejną kadencję wybrano Zarząd stowarzyszenia w składzie: PREZES: Profesor Dr Hab. Wanda Olech WICEPREZES: Dr Hab. Wojciech Bielecki WICEPREZES: Mgr Inż. Maria Mellin SEKRETARZ: Profesor Dr Hab. Kajetan Perzanowski SKARBNIK: Mgr Inż. Krystyna Cielniak Stowarzyszenie Miłośników Żubrów powstało w listopadzie 2005 roku i... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|31.08.2021

Materiały konferencyjne Żubry w Puszczy Augustowskiej już dostępne!

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami konferencyjnymi, zawierającymi zbiór referatów, które prezentowane będą  podczas zbliżającej się Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Żubry w Puszczy Augustowskiej”, w dniach 9-10 września 2021 r. Zapraszamy także do zapoznania się z najnowszym Biuletynem Żubr i jego ochrona zawierającym streszczenie prezentowanych podczas konferencji publikacji. Materiały konferencyjne European Bison Conservation Newsletter Vol.13... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności