Relacja z Dnia Żubra w Lutowiskach

Lidia Sternik-Stempkowska|17.08.2023

Kolejny już XIV Dzień Żubra w Lutowiska dobiegł końca. Jak zawsze dopisała pogoda a tłumy zwiedzających potwierdzają, że impreza ta niezmiennie cieszy się wielką popularnością.

W programie wydarzenia znalazły się m.in. zawody strzeleckie, zawody drwali, krajowa wystawa psów ras myśliwskich a także zawody szachowe. Miłośnicy przyrody mogli spotkać się z autorami popularnych książek o Bieszczadach- Edwardem Marszałkiem, Kazimierzem Nóżką i Marcinem Sceliną.

Po raz VI odbyło się także Żubrze Dyktando, które cieszy się coraz większą popularnością mimo naprawdę dużego poziomu trudności.

Oficjalną część spotkania rozpoczęto wręczeniem statuetek Bieszczadzkiego Żubra 2023, które przyznawane są przez Kapitułę Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody. Stowarzyszenie Miłośników Żubrów nominowało do tego wyróżnienia zasłużonego dla ochrony żubrów lekarza weterynarii Mieczysława Hławiczkę. Pozostałymi laureatami zostali: Marek Sokół, dyrektor GOK w Lutowiskach i  Zbigniew Kopczak, nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza. Statuetki zostały wręczone przez członków zarządu Kapituły: Jana Mazura, Marka Bajdę i Rafała Osieckiego.

Stoisko SMŻ podczas Dnia Żubra w Lutowiskach odwiedziły setki osób. W tym roku oprócz typowej żubrowej edukacji promowaliśmy nowy projekt finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. Co kupować, aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku zrównoważonych postaw konsumenckich. Osoby odwiedzające nasze stoisko mogły własnoręcznie ozdobić materiałowe torby na zakupy, za pomocą szablonów z proekologicznymi hasłami oraz obrazków przyrodniczych.

Redakcja|01.05.2024

KONFERENCJA ŻUBROWA 5-6 września 2024

Zapraszamy do rejestracji na XXI Międzynarodową Konferencję Naukową „Żubr w Puszczy Rominckiej”,  organizowaną w dniach 5-6 września 2024 roku.  Wszystkie informacje dostępne są na stronie https://konferencja.smz.waw.pl/ Konferencja w tym roku odbędzie się w Gołdapi, mieście o statusie uzdrowiska. Gołdap leży na pograniczu trzech terytoriów dawnych plemion bałtyckich: na północ Nadrowów, na południe Galindów, zaś na... Czytaj dalej
Lidia Sternik-Stempkowska|12.04.2024

OGŁOSZENIE

W związku z realizacją projektu ” Co kupować aby chronić bioróżnorodność – wsparcie edukacji w kierunku kształtowania proekologicznych postaw konsumenckich” poszukujemy eksperta, który zrecenzuje wszystkie materiały edukacyjne  przygotowywane w ramach projektu. Formularz ofertowy wraz z opisem przedmiotu zamówienia a także niezbędnymi załącznikami – do pobrania Formularz-zapytania ofertowego_ekspert recenzja całości Podpisane dokumenty należy przesłać w terminie... Czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności